Sigma vydává DP2 Merrill, kompakt s výstupem středoformátu
Patrně největším problémem nové verze snímače Foveon s rozlišením 3× 15,36 MPix na ploše formátu APS-C (crop 1,5×) je právě ono rozlišení - objektivů, které by z něj dokázaly vydolovat maximum (obzvlášť u krajů) je opravdu pomálu, a tak nejeden zájemce namísto koupě zrcadlovky SD1 raději čekal, jak se vyvrbí kompaktní varianta, především tedy její objektiv.
Přinejmenším podle prvních ukázkových fotografií se zdá, že Sigma nasadila laťku opravdu hodně vysoko a objektiv 30 mm f/2.8 (efektivně 45 mm záklaďák) kreslí nejen ve středu, ale i u krajů - dokonce i v rozích, které si troufáme označit jako velmi obstojné:
Obrázek, který vidíte výše, je 100% výřezem levého horního rohu jednoho z oficiálních snímků. S čistým svědomím můžeme říct, že dostat podobnou kresbu z některého z výměnných objektivů pro zrcadlovku SD1, je při stejném (či širším) ohnisku dost tvrdý oříšek, takže se objektiv ušitý „na tělo“ podařil.
Sigma DP2 Merrill - schéma objektivu
V souvislosti s optikou je ještě třeba upřesnit, že nakonec není identická, jako u výměnných objektivů uvedených pro bezzrcadlovky - ačkoli je ohnisko, světelnost i designové provedení stejné, liší se mírně optická konstrukce a verze objektivů pro řadu DP obsahují o jeden prvek více. Optika DP2M tedy sestává ze 8 členů v 6 skupinách, přičemž čtyři členy jsou vyrobené ze speciálního materiálu fluoritového typu (ten Sigma poprvé použila na objektivu 8-16 mm f/4.5-5.6) a jeden je asferický-skleněný.
Sigma DP2 Merrill - MTF křivka nezacloněného objektivu
Snímači se tentokrát věnovat nebudeme - už jsme mu poskytli dostatek prostoru v souvislosti s SD1, takže přejdeme k ostatním specifikacím. Tělo DP2M je opět designově poměrně puritánský „cihlík“, LCD panel dosahuje úhlopříčky 3” a rozlišení (na to, co jsou uživatelé Sigmy zvyklí :-) velmi pěkných 921 tisíc bodů.
DP2M zvládá i natáčení videa, což ovšem nebylo zrovna prioritou vývojového týmu. Oproti předešlé generaci DP kompaktů, které nabízely rozlišení pouze 320×240, je nyní k dispozici 640×480. To má sice do Full-HD formátu daleko, ale troufáme si tvrdit, že co do kvality bude o něco blíže 720p výstupu běžných konzumních přístrojů, než by se na první pohled mohlo zdát (díky plnobarevnému snímači nejsou obrazová data získávána interpolací a nehrozí barevné moaré).
- snímač Foveon X3 46MPix (3× 15,36 MPix, crop 1,5×)
- objektiv 30 mm f/2.8 (45 mm efektivně), konstrukce 8/6, ostří od 28 cm
- LCD 3”, 921k bodů
- ISO 100 - 6400 (auto při 200 - 800)
- kontrastové AF (9 bodů), volný režim pro video (ostření na plochu až bod)
- závěrka 1/2000 - 30 s
Tělo dosahuje rozměrů 121,5 × 66,7 × 59,2 mm a hmotnosti 355 gramů. Největší slabinou přístroje se zdá být výdrž baterie, která se podle oficiální dokumentace pohybuje pouze kolem stovky snímků. To je opravdu málo - a zároveň docela překvapivé: Zrcadlovka SD1 (postavená na stejném snímači a procesoru) totiž dosahovala lepších výsledů než starší modely. Podezříváme proto LCD, jímž se oba přístroje liší (v případě DP2M je samozřejmě aktivní live-view, které SD1 nepodporuje). Nicméně by z toho vyplývalo, že samotný LCD panel má spotřebu zhruba 2× vyšší než zbytek elektroniky, což se zdá být téměř neuvěřitelné, takže se zatím závěrům na toto téma vyhneme.
Na závěr nám zbývá cena. Koncová pro USA (nikoli papírová MSRP, která bývá vyšší) je $999 (~20 400 Kč). Německá Sigma ale uvádí oficiální cenu €1099 včetně daní (tedy 28 200 Kč), což však zřejmě bude ona doporučená (MSRP) cena. Pro velkou Británii pak byla stanovena cena £799 (~25 400 Kč), která zřejmě bude nejblíže středoevropské realitě. Dostupnost očekáváme 14. července.