Slackware Linux 15.0 je po letech čekání na světě
Slackware je opravdu stará distribuce, jen pro ilustraci: První jeho verze byla vydána 17. července 1993. Tou dobou byl nejnovějším operačním systémem od Microsoftu DOS ve verzi 6.0, k němuž se coby grafická nadstavba daly doinstalovat Windows 3.1. Jak novější DOS 6.2, tak nejznámější verze trojkových Windows, tedy 3.11, jsou o několik měsíců mladší. Windows NT ve své první verzi (zcela logicky pojmenované 3.1) vyšly deset dnů po prvním Slackware. U jablečné konkurence byl na trhu System 7.1 (ještě oficiálně ne Mac OS), u nějž jste si už nemuseli vybírat zda chcete nabootovat Finder kompatibilní a singletaskový, nebo kooperativně-multitaskový, tak jak tomu bylo v System 6. Sedmička bootovala vždy multitaskově a kompatibilita byla oželena.
Když tak na ten výčet koukám, asi bych si vybral Slackware už tenkrát, kdybych byl postaven před tu volbu. Nicméně nebyl jsem, dorazil jsem k němu až o nějakých deset let později, na přelomu osmičkové a devítkové verze. Od té doby jsem ho nikdy ze zřetele zcela nepustil, byť jsem několik let používal systémy jiné. Před sedmi lety jsem se k němu vrátil na většině svých počítačů, seznav že nemá smysl koukat jinam, když tady je to hned od počátku všechno správně.
Před oněmi sedmi roky byla nejnovější stabilní verze Slackware 14.1., chvíli poté přišla 14.2 a pak bylo dlouho ticho. Kdo to se Slackware myslel vážně, musel dříve či později přejít na vývojovou větev current, což jsem učinil i já. Patnáctka zase umožňuje přejít k verzím stabilním, dohání totiž jejich velkou vývojovou ztrátu a dle autorova prohlášení se v budoucnu dají její desetinkové updaty čekat pravidelněji a v kratších intervalech, než tomu bylo u čtrnáctky.
Z velkých změn (které jen ilustrují propast mezi 14.2 a 15.0) jmenujme:
- Výchozí kódování systému se změnilo z ASCII na UTF-8.
- KDE4 / Qt4 bylo vyměněno za KDE Plasma5 / Qt5
- Přibyl Wayland či Rust a také PipeWire jako alternativa k PulseAudio (které dosud nebylo ani povinné, systém byl schopen pracovat jen s ALSA).
- Systém opustil ConsoleKit2, nově používá elogind, z čehož plyne, že ani nyní nebylo do systému zavedeno systemd.
Nainstaloval jsem (prozatím) Slackware 15.0 na svém testovacím jednojádrovém, jednovláknovém starém Athlonu 64 a po chvíli testování konstatuji, že záměr vyjádřený v oznámení o vydání jako „Keep it familiar, but make it modern“ se podařilo naplnit. Nenacházím žádnou zastaralou verzi čehokoliv, přesto jsou všechny věci tam, kde byly vždycky. Pokud je pro vám tento přístup také sympatický, Slackware je tu právě pro vás.
Na závěr dovolte telegraficky verze některých obsažených komponent:
- Linux kernel 5.15.19 (během vývoje patnáctky byl kernel vyzkoušen ve více než čtyřech stovkách různých verzí a konfigurací, 10x více než u verze předchozí)
- Xfce 4.16, KDE Plasma 5.23.5
- Firefox ESR 91.5.1, Konqueror 21.12.1
- GCC 11.2.0, LLVM 13.0.0
- Perl 5.34, PHP 7.4.27, Python 3.9.10
- OpenSSH 8.8p1, OpenSSL 1.1.1m
Ke stažení jsou k dispozici verze pro 32bitové i 64bitové procesory x86, přičemž pro první skupinu je na instalačních médiích i kernel ve verzi nevyžadující PAE a SMP, takže je možno instalovat i na procesory starší než Pentium III. Slackware ARM, tedy oficiální port na procesory ARM / AArch64, by měl vyjít během několika následujících týdnů či měsíců.