Slajdy o Radeonu RX 5500 nepřinášejí nic nového až na informační nekonzistenci
Ale to v podstatě není nic nového. Už když AMD začátkem října Radeon RX 5500 ohlásila, působilo to, jakoby se vše odehrálo tak nějak mimochodem. Zkrátka jako kdyby ve firmě, ví bůh proč, vznikl nějaký produkt, ani se neví proč a jen je potřeba ho nějak narychlo odprezentovat veřejnosti, aby se neřeklo. Prezentace se celá nesla v tomto duchu a informace na slajdech, webu AMD a v tiskové zprávě se rozcházely. Tak kupříkladu TDP. Nejdříve se objevila informace, že je 150W, následně 110W a nakonec opět 150W.
Aby to nebylo úplně jednoduché, materiály pro prodejce se opět vrací k hodnotě 110 wattů, takže si zkrátka můžeme vybrat. A nejen to. Dočteme se v nich například to, že Radeon RX 5500 má nést 4 GB paměti GDDR6. O podpoře 8 GB ani čárka, přestože při ohlášení byla kapacita paměti uvedena „až 8 GB“. Tato formulace sice dávala prostor pro 4 GB model, ale nová formulace v materiálech pro prodejce nedává prostor pro 8 GB.
A tak - pokud přejdeme chyby jako třeba sloupec „VR Ready“ v tabulce parametrů, kde jsou první tři zaškrtávátka vykreslená o řádek výš, než by měla být - zjistíme, že o čem hovoří materiály jednoznačně, to bylo jasné už na počátku října a v čem je zmatek, v tom byl zmatek rovněž už na počátku října.
Tento styl prezentace zanechává dojem, že přes to, že je nyní AMD firmou s kvartálovým příjmem $1,8 miliardy, je v marketingové oddělení stále ve stejné krizi, jako po čistkách za Roryho Reada. Zdá se až nemožné, že by ve firmě před uvedením produktu nemohlo dojít na jednu schůzi, kde se zástupci příslušných oddělení shodnou na parametrech, které se vypustí na veřejnost. A stejně tak vypadá až neuvěřitelně, že by nebyla stanovena zodpovědná osoba, která všechny materiály před zveřejněním zkontroluje, zda jsou v souladu s odsouhlasenými údaji. Jak je zřejmé, nefunguje to.
A tak si z celé prezentace odnášíme pouze to, že již bylo vydáno přes 900 modelů obrazovek a televizorů s podporou FreeSync…