Služby
Veškeré služby, které Plextor PX-NAS2 poskytuje, se nachází hezky pohromadě ve složce Applications.
FTP
S pomocí FTP máte jedinečnou možnost, jak si s kamarády posílat po internetu velké soubory, aniž k tomu budete potřebovat nějaké cizí služby, jen si prostupnost musíte nastavit na routeru, nejčastěji to půjde s nastavením DMZ pro IP co má tento NAS. Je-li vaše IP dynamická, což asi většinou bude, pak budete muset využít tzv. Dynamickou DNS, což je ale služba, jež není předinstalována, musíte si jí stáhnout, ale o tom až později (jak s DyDNS pracovat, jsme popisovali v recenzi internetové kamerky D-Link DCS-1130). S neveřejnou IP adresou můžete využít služeb nějakého VPN serveru.
Pro provoz na FTP můžete nastavit i limity, aby vám to nesráželo vlastní konektivitu, jako minimální ochrana proti různým útokům tu máte i možnost nastavit počet připojení, stejně vám ale doporučíme FTP raději pouštět jen na nezbytně nutnou dobu. Pokud je kamarád třeba z Číny nebo Ruska, můžete změnit i kódování (mimo přednastaveného UTF-8 jsou tu ještě ISO-8859-1, Big5 pro Čínu, japonské SHIFT-JIS nebo západoevropské ISO 8859-15), aby se mu názvy složek a souborů zobrazovaly správně.
Upload z FTP bez omezení rychlosti vypadá nějak takhle (rychlost omezují mnohé faktory, tak jako každé internetové spojení):
A když si nastavíte třeba 10 kB/s pak NAS opravdu umí držet slovo:
Dlužno dodat, že rychlostní omezení funguje pouze pro FTP, pokud budete používat pro nahrávání a stahování přímo web rozhraní NAS, pojede to vždy na plný céres.
Zde jsme při naražení na datový limit objevili zajímavou věc.
Že by to tedy bylo opravdu přímo dílo firmy Zyxel, když píší ZyError??
Media server
Máte-li v síti zařízení, která dovedou Media server používat, stačí jen zaškrtnout a dostanou přímý přístup do patřičných složek v NAS.
S Windows 7 a Windows Media Playerem to pak bude vypadat třeba nějak takto:
Na tomto místě také můžete povolit jablečný iTunes server.
Download service
Stahovat si můžete nechat jakýkoliv soubo z internetu, ale také torrenty, BiTorrent zde má i své vlastní nastavení a nechybí ani IP filter.
Soubory se pak přidávají jako "tasky".
Tabulka poskytuje všechny potřebné informace a další jsou v detailním zobrazení poskytující třeba i hash, nastavení priority nebo přidání poznámek.
Plextor v návodu ale upozorňuje na nebezpečí, které jsou se stahováním spojená, ať je to možný hacking (doporučen je účinný firewall), nebo autorskoprávní spory.
Web Publishing
FTP není jedinou cestou, jak se podělit se soubory, další možností je Web Publishing, což je sice cesta jednostranná, ale pro mnohé amatéry přívětivější. Vyberete složky, které mají být "poskytnuty" a vypadne vám toto:
Každý si musí doplnit zrovna tu svojí IP, zde jsme jí rozmazali.
Broadcatching
Broadcatching je poměrně stará záležitost a slouží jen stahování digitálního obsahu pomocí RSS. Zvláště ve Velké Británii a Austrálii je to prý celkem populární služba, kdy si lidé nechávají z placených kanálů stahovat nové díly televizních seriálů, v našich krajích jsme se s ničím takovým zatím nesetkali a tak vám můžeme nabídnout pouze čisté RSS.
Printserver
Zde toho k vidění a nastavování opravdu mnoho není. Výrobci mívají občas vystavený seznam kompatibilních USB tiskáren, u Plextora jsme ale nic takového nenašli. Snad proto náš Lexmark Platinum Pro905 neměl nejmenší problém.
Tiskárnu jsme přejmenovali na "Lexmark" a ve Windows 7 ji pak uvidíte takhle.
Copy/Sync Button
Jednoduché nastavení činnosti tlačítka na předním panelu. Volit může složku, jak se mají soubory ukládat, nastavit se dá i směr, zda z NAS na USB či naopak, v případě synchronizace je to obdobné s tím, že navíc je tu synchronizace na USB i NAS zároveň.
Package
Hodně zajímavé místo, kde si bude moci "přiinstalovat" některé další blbůstky, ale i šikovné věci, které se stahují z internetu.
Popis všech jde už nad rámec naší recenze a tak ukážeme alespoň instalaci publikačního WordPressu. Mezi dalšími aplikacemi ale najdete třeba i plánovač zálohování, DyDNS, NFS, phpMyAdmin, SMART pro disky nebo eMule a další.
Spolu s WordPressem se nainstaluje i PHP a MySQL, přístup do administrace WordPress se přebírá z nastavení pro PX-NAS2, tedy "admin" a příslušné heslo.
Není tedy nic jednoduššího, jak přijít k vlastnímu serveru s publikačním nástrojem WordPress. Toto je opravdu velmi šikovná věc.
Chcete-li si kontrolovat, jaký je stav pevných disků, asi si nainstalujete i S.M.A.R.T.
Auto Upload
Toto je poslední z předinstalovaných aplikací, kde i s pomocí FTP budete moci nastavit uploadování fotek a videí na Flickr a YouTube, což samozřejmě předpokládá, že tam máte již zřízený patřičný účet.
No a tím končíme povídání, je třeba zařízení i náležitě otestovat!