Test: Plextor PX-NAS2 data v síti i v RAID 1
Kapitoly článků
Abychom zachovali kontinuitu, vzali jsme si PX-NAS2 bez disků a použili dva SATA 6.0 Gbit/s Western Digital Black Edition WD6402AAEX, jež jsme měli i v předchozích recenzích NAS zařízení.
Krabice s NAS již asi standardně mají ucho, uvnitř pak najdete:
- PX-NAS2
- 40W zdroj s přívodní šňůrou pro standardní evropské, ale i anglické rozvody
- UTP kabel 1,9 m
- Quick Start instalační příručku (čeština chybí)
- CD s instalačním programem a 330 stránkovým návodem v PDF (opět bez češtiny)
- instalační šroubky
Mimo uvedeného je na CD i jednoduchý zálohovací program Memeo Backup a Acrobat Reader 5.05. Žádné zdrojáky se na médiu nenachází.
Přední panel
Dnes žádná dvířka nebudou, přední panel je pevně zaklapnutý a odstraňovat ho budete pouze při instalaci disků. Že se s žádným žonglováním nepočítá, podtrhuje i informace hned v úvodu příručky, že tento NAS rozhodně hot swap není. Což o to, člověk to stejně bude řešit jen při instalaci nových disků, nebo výměně za nové, případně při výměně vadného.
Zleva jsou vidět tyto LED:
- Napájení
- SYS
- HDD 1
- HDD 2
Pak následuje vypínač, indikace kopírování jako další LED, USB 2.0 konektor a tlačítko pro synchronizaci/zálohování z USB datového úložiště.
Popis toho, co LED singalizují je v manuálu na stránku, my to ale vezmeme rychle. Zapnuté napájení indikuje modrá barva, SYS značí připravenost systému a při startu bliká a teprve až když se souvisle rozsvítí, je NAS připraven k použití (asi dvě minuty), když ji uvidíte blikat později, je něco se systémem v nepořádku. Zelená barva LEDek HDD znamená, že je vše v pořádku, blikáním pak dává najevo, že se s disky pracuje. Jejich oranžové blikání značí, že se asi vyskytl jistý problém se sektory a dojde k jeho automatické opravě, to pak oranžová svítí souvisle až do restartu. Pokud LED nesvítí vůbec, systém pevný disk nedetekuje a stane-li se to za chodu, rozsvítí se červená. Obdobně jako LED HDD funguje i COPY LED.
NAS se většinou nedají vypnout tzv. „natvrdo“, protože v nich běží systém a soubory je vždy třeba korektně zavřít a data uložit, to je stejné jako s vaším počítačem (i když v jeho případě to je o něco horší, ten se dá přemluvit i k takové akci). K zapnutí tedy postačí stisknout tlačítko, k vypnutí ho budete muset chvilku podržet až do zvukového signálu. NAS se pak za pár chvil (asi za 40 sekund) vypne sám. I proto je vhodné mu poskytnout nějaký ten záložní zdroj, jde přeci jen o vaše data.
Zadní panel
Na zadní straně je konektor pro připojení napájení, 10/100/1000 ethernet, USB 2.0 a nemůže chybět ani reset, který vrátí systému firemní nastavení, kdybyste něco zvorali, nebo došlo k nějaké chybě (zde už ale asi použití resetu jako léčebného prostředku bude spíše jen zbožným přáním). Za perforací je vidět pomaloběžný 80mm ventilátor.
Výrobní štítek
Světe div se, smontováno v Holandsku!
Instalace disků
Jak již bylo řečeno, tentokrát o žádnou rychlou práci mechaniků v depu nepůjde. Plextor počítá s tím, že disky do zařízení vložíte a prostě je budete dalších X let používat. Proto NAS nemá dvířka a je třeba ho demontovat. Ale nebojte, nic složitého to není.
Nejprve se musí odšroubovat tři velké matky vzadu a sejmout vrchní kryt. Pak už uvidíte základní desku s procesorem Marvell 88F5-BEG1 a SATA konektory pro připravené disky. Ale cpát je tam takto budete marně, je nutné ještě odstranit přední panel, což uděláte tak, že v dolní části zatlačíte na zobáčky a lehkým tahem za spodní část kryt odejmete.
Sice zůstane viset na nějakých kablících, ale ty jsou dostatečně dlouhé, aby se přední stranou daly disky zasunout.
Pak už zbývá jen je přišroubovat a vše vrátit do původního stavu.
|