Přichází třetí generace netbooků, Snapdragon 835 pohání Windows 10
Pokud pamatujete na první netbooky, šlo v podstatě o hodně odlehčené malé notebooky vybavené x86 procesory Intel Atom (zprvu jednojádrovými a s pomalým in-order vykonáváním instrukcí), minimem paměti, OS Windows a nízkou cenou. Z radosti nad nízkou cenou a kompaktními rozměry ale uživatelé rychle vystřízlivěli a po prvních (často velmi negativních) zkušenostech bylo pro výrobce velmi těžké vylepšit tomuto segmentu pověst.
Po čase se proto rozhodli pro tzv. netbook 2.0, který si jako stroj již kladl vyšší cíle, než s vypětím sil nabootovat do OS Windows. Vícejádrové out-of order procesory s použitelnou kapacitou operační paměti posunuly tato řešení v základních úlohách (prohlížení webu, přehrávání videa) na úroveň běžných notebooků.
Nyní přichází de facto netbook 3.0. I když toto označení výrobci nepoužívají, jde opět o odlehčený notebook v minimální hardwarové konfiguraci, s OS Windows a nízkou cenou. S omezením vývoje procesorů Atom na straně Intelu a ukončení vývoje samostatných ultramobilních procesorů na straně AMD ale došlo - alespoň v podání společnosti Asus - na využití ARM procesoru společnosti Qualcomm, konkrétně 10nm Snapdragon 835.
Hlavní devizou ARM SoC je tradičně nízká spotřeba a příznivá cena. Podle prvních testů ale může být důležitým tématem výkon. Snapdragon 835 je sám o sobě v podstatě minimální konfigurací potřebnou pro nativní běh Windows 10, což by samo o sobě nebylo nijak zvláštní, kdyby výsledky prvních testů nestavily výkon Snapdragonu 835 v noteboocích o příčku níž než výkon Snapdragonu 835 v telefonech. Co za tímto podivným chováním stojí, prozatím není známo a nelze vyloučit možnost, že se situace ještě změní. Pokud by ovšem zůstala, bude otázkou, pro kolik uživatelů bude výkonnostní stránka pod úrovní mobilu akceptovatelnou daní za nižší cenu a delší výdrž baterie.