Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Snapdragon X přijali zákazníci chladně, řeší se nefunkční software a výkon

Zdroj: Qualcomm

Zákazníky zřejmě nabídka notebooků Copilot+ PC postavená na SoC Qualcomm Snapdragon X příliš nenadchla, prodeje v prvních dnech byly nízké. Na povrch vyplouvají i problémy s kompatibilitou…

Procesorový výkon

Krátce po vydání procesorů Qualcomm Snapdragon X (Elite) se začaly objevovat stížnosti na výkon i kompatibilitu v různých aplikacích. Z většiny recenzí vyplývá, že zatímco v široce používaných syntetických testech se procesor výkonnostně blíží konkurenci a to jak procesorovým tak grafickým výkonem, v běžných aplikacích je situace obvykle horší, často i podstatně.

(ComputerBase)

Připomeňme, že NotebookCheck naměřil s výchozí konfigurací procesorový výkon na úrovni 59 % APU Phoenix (Ryzen 7 7840U) od AMD s 18W TDP a 30W limitem.

(Notebookcheck)

Herní výkon a kompatibilita

Více stížností je však na integrovanou grafiku. Zde totiž nejde zdaleka jen o výkon - některé hry padají, některé nelze ani spustit. Například Overwatch 2 lze spustit pouze v okně s rozlišením 1200 × 800, v Dirt 5 se nepodařilo dosáhnout ani 20 FPS (průměr) a Diablo IV padá (Prism error). Tyto hry uvádí Microsoft ve své databázi titulu kompatibilních s „Windows on ARM7 jako hratelné / perfektní / běhající.

Multimédia

Komplikace se nevyhly ani multimediální podpoře. Zpracování videa v Premiere Pro podle TechTablets trvá 2× déle než na Meteor Lake od Intelu a v DaVinci Resolve, které by mělo ARM podporovat, byly problémy s efekty akcelerovanými přes grafické jádro.

Seznam nefunkčních aplikací od Samsungu

Podobné problémy přitom nevznikají tzv. mezi klávesnicí a židlí. Samsung na svém domácím (korejském) webu zveřejnil jím evidovaný výčet aplikací, které neběhají vůbec nebo je nelze stabilně provozovat.

Seznam aplikací, u kterých Samsung zaregistroval problémy bránící spuštění nebo běžnému používání (Samsung)

Obsahuje bezpečnostní aplikace společností Avast, Avira, Kaspersky aj., některé aplikace společnosti Adobe (InDesing, Illustrator, AfterEffects), rozsáhlejší výčet her, mj. Valorant, Fortnite, Halo Infinite, Call of Duty, utility společností Canon a Epson k tiskárnám / skenerům, ale třeba i Google Drive a další.

Nedotažený Copilot+

Krátce před vydáním se objevila informace, že pouze notebooky postavené na Snapdragon X budou podporovat funkce Copilot+ v okamžik vydání a uživatelé systémů postavených na AMD Strix Point a Intel Lunar Lake si budou muset počkat.

Copilot+ (Bloomberg)

Nakonec se však ukázalo, že ani na noteboocích se Snapdragon X není podpora Copilot+ dotažena. Microsoft na poslední chvíli deaktivoval podporu Recall, která byla prezentována jako klíčová funkce Copilot+ umožňující uživateli vrátit se v historii činnosti.

Prodeje

YouTube kanál MLID oslovil dva velké prodejce hardwaru a jednoho výrobce notebooků s dotazem, jak je to s dostupností a prodeji těchto notebooků. Před vydáním se totiž objevovaly zprávy, že navzdory odkladům nebude zprvu dostupnost ideální a větší objemy notebooků se budou naskladňovat později.

To sice dotázané subjekty potvrdily, ale zdá se, že to z hlediska prodejů zatím není problém, protože poptávka je sotva průměrná až slabá. V tomto ohledu se tedy nemění od předchozích pokusů o nástup segmentu WoA (Windows on ARM), které probíhají od roku 2012 (připomeňme Windows RT).

(MLID)

Těžko říct, zda jsou uživatelé po předchozích zkušenostech opatrní a s případným nákupem vyčkávají na vývoj situace, nebo je prostě myšlenka a provedení nezaujaly a nevidí prostě důvod k nákupu těchto zařízení. ARM architektura sice nabízí hodně, Qualcomm patří mezi výrobce nejlepšího hardwaru na ní postavené a operační systém Windows patří je nejrozšířenější a dobře známý drtivé většině uživatelů. Kombinace hardwarové platformy a operačního systému je ale zcela jiná věc. Pokud uživateli taková kombinace nepřináší nějakou zásadní výhodu oproti kombinacím jako Windows + x86, Android + ARM nebo operační systémy Applu + ARM, nemá důvod ji kupovat. Zvlášť pokud (dokud) přináší spíše problémy.

Hodnocení

Na zařízení v cenové relaci zhruba $1000-$2500 jsou zkrátka hodnocení jako „Snapdragon X Elite Doesn't Quite Deliver on Promised Performance“ (TechPowerUp), „Snapdragon X Elite Copilot+ PC reviews show it falling behind in gaming performance“ (TweakTown), „CoPilot+ PCs won’t run various apps and games at launch“ (Tom'sGuide), „New AI Laptop Struggles to Run Software Including ‘Fortnite’“ (WallStreetJournal), „Copilot+ laptops are ‘not usable’ in one key area“ (DigitalTrends) nebo „Reports say that Qualcomm Snapdragon X Series laptops offer poor performance in games“ (GHacks) ap. trochu moc a uživatele asi k nákupu nemotivují.

Částečně pozitivní výhled?

Zatímco kompatibilita se časem může vyladit a nefunkčních a nestabilních aplikací může podstatně ubýt, prostory pro vylepšení výkonu jsou o něco menší. Z hlediska procesorového výkonu je problémem AVX. Patenty vlastní Intel a na hardwaru ARM je sice možná emulace / překlad, ale nikoli nativní podpora, což znamená výkonnostní penalizaci u softwaru podporujícího AVX / AVX2 / AVX-512. Z hlediska herního výkonu chybí Qualcommu (pro segment PC) tradiční optimalizace na míru jednotlivým hrám. Těžko říct, kolik bude společnost ochotna investovat do posílení softwarového vývoje. Můžeme připomenout 15 let starý výrok CEO Nvidie, Jen-Hsun Huanga, který v důsledku mohutných investic do softwarového vývoje, jenž měl zajistit prodej hardwaru, prohlásil v říjnu 2009 památnou větu „We are software company“. Výdaje na software totiž přesáhly výdaje na vývoj hardwaru.

Diskuse ke článku Snapdragon X přijali zákazníci chladně, řeší se nefunkční software a výkon

Úterý, 25 Červen 2024 - 23:03 | Číčomil Vylízal | To se asi divas na ty placene recenze - tam...
Úterý, 25 Červen 2024 - 21:57 | Petr Svoboda | Recenze na YouTube říkají něco jiného - dlouhá...
Úterý, 25 Červen 2024 - 11:09 | Ladis | To většinou ne ani na x86. Ale prý najali novýho...
Úterý, 25 Červen 2024 - 09:54 | Lazar | Podporují tyto OpenSource drivery pro Radeony...
Úterý, 25 Červen 2024 - 09:20 | MasoxCZ | Ano, vzhledem k tomu, že stejně skončíš pod...
Úterý, 25 Červen 2024 - 09:16 | MasoxCZ | Takhle to vypadá, že ho neznáš spíš ty.
Úterý, 25 Červen 2024 - 09:12 | MasoxCZ | Pro někoho je podstatné, že něco za desítky tisíc...
Úterý, 25 Červen 2024 - 09:10 | MasoxCZ | Vždyť to taky nikdo nekupuje. Všichni to...
Úterý, 25 Červen 2024 - 09:07 | MasoxCZ | Pokud nepíšeš recenze filmů, tak se 16 hodin 4k...
Úterý, 25 Červen 2024 - 07:44 | TyNyT | No dyť. 😀 Když je to shit, tak to nikdo nechce a...

Zobrazit diskusi