Jak to Sony s nejvyšší pravděpodobností vyřeší
Kapitoly článků
Sony jakožto někdejší tahoun příchodu FullHD videa a (spolu)stvořitel formátu Blu-ray a také vlastník nějakých těch Hollywoodských studií s velkou filmotékou toto dilema bezpodmínečně nutně musí vyřešit a to tak že rychle. V následujícím textu si nastíníme, co na toto téma řekl její CEO, pan Kaz Hirai. Bohužel, nebo možná bohudík (nehodící se škrtněte :-) nedospěla Sony k dohodě s Panasonicem (který spolu s ní stál za prosazením Blu-ray pro 1080p video) nad 4k Blu-ray formátem.
Průmysl jako takový se navíc ještě neshodl na všech finálních standardech, takže i v tuto chvíli nelze zcela vyloučit, že se Sony opět nevrhne na nějakou vlastní cestu, kterou se pokusí silou výše uvedeného protlačit. Nic nebrání tomu, aby spustila vlastní distribuční systém postavený nad nějakým konkrétním 4k rozlišením, nějakým konkrétním kompresním systémem a až bude vše standardizováno, jednoduše svoji službu a obsah na ní aktualizovala. To je běžný postup. A pokud nebudou filmy vylisovány na optických discích, je to relativně snadno realizovatelný krok, zejména nyní, v době Smart TV, chytrých Blu-ray přehrávačů, jimž stačí jen aktualizovat firmware a jede se dál či hypotetické Playstation 4, která stejně jako Playstation 3 může dostávat aktualizace za běhu tak, jak budou nové verze standardů přicházet (vzpomeňme třeba na HDMI 1.4 aktualizaci pro PS3).
Základem všeho tak modelově bude pouze 4k televize, v jejíchž útrobách bude osazen hodně, hodně velký pevný disk. Při spotřebě 50 až 100 GB dat na film se raději bavme o alespoň 4TB kapacitě. I tak to bude s bídou na řekněme 50 filmů v H.265, a to nemluvíme o seriálech a podobných věcech. Je jasné, že budoucí 4k online služby budou muset počítat jak s downloadem, tak streamingem (ale to by bylo na zcela jinou debatu).
Sony má s online službou již bohaté zkušenosti díky Playstation Network (a teď to opravdu s ohledem na hacky nemyslíme ironicky, naopak tak, že měla čas se poučit a vše vyladit). Otázkou dne tak je, jestli Sony bude vyčkávat na standardizaci všech potřebných prvků, aby pak službu rozjela ve zhruba stejné době jako konkurenti, nebo to opět riskne a bude průkopníkem.
Zajímavé bude v našem „buranově“ sledovat, co toto udělá se službami, na nichž ještě visí nějaký ten FUP, případně jak se toto bude líbit velkým poskytovatelům internetového připojení. Představme si následující worst-case-scenario: Typický 7patrový panelák, tedy 20 bytů. A v každém bytě jedna 4k TV a touha pustit si večer 4k film streamovaný nějakou online službou. V každém z 20 bytů samozřejmě jiný film :-). To máme nějakých 2 TB dat prohnaných domovní přípojkou během dvou hodin. A takových paneláků v našem scénáři je na typickém sídlišti řekněme 50. Tak či onak se pro dvouhodinový 4k film o velikosti 100 GB bavíme o datovém toku cca. 114 Mbit/s. Za pět let bude situace jistě jiná, ale pohledem roku 2013: kolik z nás takovou přípojku doma má?