Potvrzeno: Blu-ray je na 99% poslední fyzické médium, u 4k přejde Sony na online distribuci!
Kapitoly článků
Asi netřeba konstatovat, že 4k subformát standardu UltraHD, který jinak definuje i 8k video, je tím, co přijde velmi brzy po Blu-rayi. Přechod bude pozvolný, tak jako u DVD → Blu-ray. Oba systému budou řadu let koexistovat, Blu-ray jako ten levnější, pro který budou levnější i filmy, 4k jako pamlsek pro fajnšmekry, který si rádi zaplatí.
- Sony vydá Blu-ray filmy „Mastered in 4k“, je to podfuk, nebo ne?
- CES 2013: Netflix a Samsung zkouší streamování 4k videa, víme proč to zatím vypadá hnusně
Je zde ale ještě řada překážek, které opravdovému nasazení 4k v domácnostech chybí:
4k televizory
Sice jsme jich viděli téměř záplavu na CESu, ale od výstavy k levným 4k televizorům v supermarketech a elektro prodejnách je dlouhá cesta. Letos to nebude, tím jsme si jisti na 100 %, příští rok již bude situace lepší. Záleží na tom, jak rychle se vedle velkých značek připojí levní a neznačkoví výrobci a jak rychle poroste výběr 4k panelů daných úhlopříček (bez ohledu na technologii: LCD, OLED, plasma).
Kompresní formát
4k znamená 4× více dat oproti Blu-ray a pokud chceme ve srovnání s 50GB filmem na Blu-ray DL médiu zachovat kvalitu, potřebujeme 200 GB porostou pro H.264. Nástupnický formát H.265 alias HEVC slibuje pokles datových nároků při srovnatelné kvalitě na polovinu, ale i tak to bude zhruba 100 GB na film. A HEVC je navíc ještě stále ve stadiu draftu, finální standard se teprve bude schvalovat (ale již velmi brzy).
Distribuční systém
Je jasné, že na optickém médiu je tohle velmi obtížně realizovatelné. Sice tu máme 100 a 128GB BDXL formáty, na nich by bylo možné 4k filmy distribuovat, ale lisovat 4vrstvé BDXL disky je oproti 2vrstvým BD DL opět značně nákladnější, což v součtu s cenou nového masteringu a exportu do 4k formátu a H.265 komprese učiní případné 4k filmy na BDXL cenově neprodejnými.