Sony připravuje Playstation 5 s procesorem vyrobeným 6nm procesem
Podle webu DigiTimes výrobní partneři společnosti Sony připravují výrobu přepracovaného modelu Playstationu 5, která by měla začít přibližně za rok. U něj se očekávají nižší výrobní náklady, což firmě Sony umožní snížit cenu konzole pro koncového spotřebitele. To koresponduje se zaběhnutou strategií firmy snížit cenu PlayStationu po dvou letech prodeje. Kromě nižších výrobních nákladů by tento nový model měl mít i kratší dobu výroby, což by mohlo mít pozitivní dopad na včasnost dodávek, se kterými se Sony potýkala hlavně během uvedení PlayStationu 5 na trh a zcela se těchto problémů nezbavila dodnes.
Nová verze herní konzole od Sony by měla běžet na procesoru navrženém AMD, vyrobeném 6nm výrobním procesem. Ten by měla vyrábět a dodávat Taiwanská firma TSMC, která doposud dodává do PS5 osmijádrové procesory AMD Zen 2 vyrobené 7nm procesem. Toto nové přepracování PlayStationu 5 by se mělo odehrát pouze pod povrchem a herní konzole by neměla nijak měnit svůj vzhled.
Původně se spekulovalo o tom, že by se v roce 2023 na trh mohl dostat PlayStation 5 s procesorem vyrobeným 5nm procesem. Teď se ovšem kvůli nižším výrobním nákladům začalo mluvit o 6nm procesoru, který by mohl být uveden už v roce 2022. Samotná firma Sony, ani její partneři Silicon Precision Industries a Tongfu Microelectronics, kteří by se podle informací DigiTimes měli na tomto redesignu podílet, se k těmto informacím zatím oficiálně nevyjádřili.
6nm výrobní proces používá extrémně ultrafialovou optolitografii (EUVL) použitelnou až pro pět vrstev. To umožňuje vytvářet vícevrstvou strukturu, urychluje výrobní proces a zvyšuje jeho výtěžnost. 6nm proces také slibuje o 18% vyšší tranzistorovou hustotu ve srovnání s původně použitým 7nm, což umožní i zmenšení rozměrů a s tím spojené snížení nákladů. Velkou výhodou je, že 6nm proces využívá stejná pravidla pro vývoj jako 7nm. To dovoluje vývojářům použít stejný ekosystém jako u původní verze PlayStationu 5, takže ani náklady na vývoj nebudou příliš vysoké.
Sony zatím od zahájení prodeje v listopadu 2020 do konce března tohoto roku prodala 7,8 milionu PlayStationů 5. To z něj činí nejrychleji se prodávající herní zařízení v historii. Vypadá to, že si tento japonský výrobce elektroniky nemohl vybrat lepší čas, vzhledem k tomu, že po takovémto druhu zábavy je v dobách lockdownů a karantén velký hlad. Sama společnost předpokládá, že se jí během tohoto roku ještě podaří vyrobit a prodat více než 10 milionů herních konzolí PS5.
Největší překážkou je právě nedostatek čipů. Dodavatelé Sony jsou schopni vyrobit 7nm procesem jen asi 800 tisíc čipů pro PlayStation 5. Zrychlení výrobního procesu a zároveň zlevnění klíčové komponenty by mohlo vystřelit prodeje této herní konzole ještě výš.