Specifikace USB 3.0 je venku
Obsáhlá dokumentace čítající bezmála 500 stran uvádí tyto základní rozdíly mezi USB 2. a USB 3.0:
|
Díky většímu počtu vodičů je možné mezi řadičem a připojeným zařízením komunikovat díky pomocí tzv. pipes (zde není překlad na místě), je to prostě komunikační potrubí a jedno zařízení může mít i více než jednu aktivní pipe, které existují ve dvou typech: stream a message, tedy datový tok a zprávy. Tok nemá pevně definovanou strukturu, kdežto hlášení ano. Tato potrubí si nesou informaci o datovém toku, typu přenosové služby a charakteristiku koncového zařízení, jako je třeba jeho směrování nebo vyrovnávací paměť. Mnoho pipe vznikne, když dochází ke konfiguraci zařízení systémovým softwarem, nicméně jedna message pipe existuje vždy a vznikne tehdy, když se zařízení připojí a slouží k jeho ovládání. Pipe podporují všechny čtyři typy datových přenosů definovaných pro USB 2.0 a jejich základní elementy nebyly změněny.
V úvodu bylo řečeno, že USB 3.0 zařízení nepůjdou použít na USB 2.0, není to tak zcela pravda. Stejně jako u USB 2.0 je i zde definována celá řada konektorů, které jsou zpětně kompatibilní s USB 2.0 a také do něj půjdou zasunout, některé jsou ale zcela jiné.
Dokonce se myslí i na barevné rozlišení.
Pro vodiče je tu zavedeno toto označení. Dvě kroucené dvoulinky SSRX a SSTX jsou pro USB 3.0 SuperSpeed, třetí pak přenáší signály USB 2.0, no a pochopitelně nechybí uzemnění a napájení.
Je myšleno i na vnitřní uspořádání uvnitř kabelu.
Následující schéma naznačuje, jak probíhá komunikace v jednotlivých vrstvách, mezi řadičem, hubem a zařízením a také naznačuje, kam zasahují jednotlivé kroky power managementu, zájemce o další informace opět odkážu na originální obsáhnou dokumentaci, kde najdou vše velmi podrobně popsané.
Když se podíváte na následující obrázek, zjistíte, že USB 3.0 je vlastně paralelní sběrnice, kde jakoby vedle je kompletní staré USB 2.0. Zároveň se také dočtete, že není možná na jednom zařízení současná činnost USB 3.0 a staršího USB (takže jestli vás napadlo drobné zvýšení propustnosti využitím jak SuperSpeed USB drátů, tak té zbylé dvojlinky pro starší USB, tak to prostě nepůjde).
První řadiče USB 3.0 by se měly objevit ve druhé polovině příštího roku, první USB 3.0 zařízení pak v roce 2010.