Sports Illustrated propustil všechny fotografy
„Na dlažbu“ šli, stejně jako Chicago Sun-Times všichni, tedy Robert Beck, Simon Bruty, Bill Frakes, David E. Klutho, John W. McDonough a Al Tielemans (což jsou pochopitelně jména, která téměř 100 % z nás nic neřeknou. Za příčinu označuje magazín nutnost restrukturalizace a ekonomické důvody. Fotografové skončí v březnu, nicméně o nadcházející Super Bowl se postarají (hraje se 1. února 2015).
Redakce celého magazínu se přesouvá do menších a výrazně levnějších prostor mimo centrum města s odůvodněním, že si již nemůže dovolit platit nájem stávajících prostor. Ale z hlediska oněch šesti fotožurnalistů jde v případě Sports Illustrated o jiný příběh. Zatímco Chicago Sun-Times své fotografy propustilo s tím, že je (mimo jiné) nahradí smartphony v rukou reportérů, Sports Illustrated hodlá nadále s uvedenými fotografy spolupracovat. Jen již nebudou mít kanceláře v redakci, spolupráce bude na volnější noze.
Sports Illustrated je dalším příkladem, kterak „digitalizace zabíjí“ - ano, je to ošklivý a vyhrocený termín, ale články typu „tištěná média jsou mrtvá“ vídáme už více než 10 let. Přechod od tištěných novin a časopisů k internetu změnil zavedené mnohaleté poměry a Sports Illustrated jakožto příklad nákladného, ale daleko více specializovaného magazínu, je na ráně dříve než jednoho dne bude kupříkladu National Geographic.
Digitální média změnila svět, ostatně nebýt této revoluce (či evoluce?), neexistovalo by nic jako cdr/diit. Z tištěných médií v našich končinách vzpomeňme třeba příkladu časopisu Level, znovuzrozeného pod nadšenci ze všech generací jeho redakcí, nebo sci-fistické legendy Ikarie, která padla ze dne na den, aby se znovu zrodila pod názvem XB-1, anebo časopisu Pevnost, též zápasícího o svou existenci.
Kupujete stále časopisy, které jste kupovali před 10 lety, nebo je nahradily internetové magazíny?