Spotřeba, teploty, hlučnost
Kapitoly článků
Když jsme se před chvíli tak trochu povozili po výkonu mobilní grafiky ve Windtopu, je na čase si výsledky z Crysis dosadit do kontextu spotřeby celého počítače. Do měření "desktopu" je zařazen 24palcový IPS LCD monitor, který se do rozpočtu s cenou Windtopu u našeho desktopu vešel.
Již v klidu je zde znatelný rozdíl, Windtop je o desítky wattů úspornější. V zátěži se rozdíl šplhá i na více než 200 W, což je opravdu dost. Sice tak v případě desktopu máte výrazně výkonnější PC vhodné na hry, ale je to vykoupeno značně vyšší spotřebou. Je pouze na vás, co preferujete.
Teploty
V klidu jsme se s Windtopem pohybovali kolem 40 °C jak na GPU, tak CPU. V zátěži se již chlazení slušně zadýchávalo, CPU se vyšplhalo až k hranici 60 °C a GPU dokonce na 65 ° - oboje jsou ale teploty bezproblémové a v případě GPU výrazně pod mezní hodnotou, notebooky se často pohybují výrazně výše.
Hlučnost
Protože nejhlučnější komponentou v našich testech je vždy grafická karta, dosadíme si měření Windtopu do grafu z recenzí VGA.
Hlučnost Windtopu v klidu je o něco vyšší, než by se nám líbilo. Přeci jen je počítač slyšet. V zátěži se pak rozjede ventilace naplno a počítač se tak zařadí mezi ty hlučnější grafiky, které už dnes zas tolik nevídáme. On by to nebyl zas tak velký problém, kdyby nebylo jednoho "ale"…
Zatímco desktopovou bednu s hlučnou grafikou můžete "zakopnout" pod stůl nebo za pár stovek zatlumit speciálními materiály či ztišit dokoupením lepšího chladiče, u Windtopu nic takového nelze udělat. Navíc počítač máte kvůli jeho konstrukci neustále tak 30 centimetrů od hlavy a je tak jen ryze na vás, bude-li vám vyšší hlučnost počítače vadit či ne. Toto však musíme zahrnout mezi zápory v naší výsledné tabulce.