Srovnání, závěr
Kapitoly článků
Však se na srovnání výkonu ATI 5800 a Fermi podívejte sami. Pochopitelně jde o materiály AMD, navíc vycházející z odhadů, ale čestně tam firma přiznává, že v double-precision to mají papírově horší. My jsme si ale výkon v single i double dnes krátce prověřili, realita bude dle všeho pro HD 5800 příznivější.
Další srovnání výbavy GPU asi nepotřebuje komentáře. Pouze k unifikovanému adresnímu prostoru připomeňme, že to je dle Nvidie věc, která umožní na Fermi spouštět klasické C++ programy. Ale uvidíme, kam se trh uživatelských aplikací vyvine, přeci jen OpenCL a DirectCompute dává slušný potenciál, že se bez "C++ na GPU" v běžném použití zcela obejdeme. Vědci si na svých superpočítačích pochopitelně mohou zařádit jinak.
AMD si zkrátka stojí za tím, že jejich Radeony HD 5800 mají ideálně (nebo téměř ideálně) vybalancované parametry v čele s vynikajícím výkonem v single-precision float a integer, dostatečně vysoký výkon v double-precision float, vysokou efektivitu (14,47GFLOPs/W) a hlavně jsou zaměřeny na vůbec první nejrychlejší uvedení takového produktu (DX11) na trh, nikoli na trh superpočítačů, resp. výpočetních řešení.
Co si o tom všem myslet? To už necháme na vás. Informací o Fermi jak z rukou Nvidie, tak z analýzy AMD, máte nyní dost. Koupíte si něco z řady HD 5000, nebo si pár měsíců počkáte, protože jsou pro vás výpočty prioritní a (odhadovaný) výkon Fermi považujete pro hry za dostatečný? Podělte se o svůj názor v diskusi.