Reality show: Přepisujeme 40GB SSD Intel 320 Series až do skonání - den 7 - týden 1
Kapitoly článků
Čas vydání strany: 31.1. 11:19
Ačkoli jsme čekali, že se 7. den nestane nic, co by stálo za zmínku, přeci jen bychom něco zmínit chtěli. Mrkněte na graf níže a posunujte jej zejména ke konci tak, abyste viděli, kterým směrem křivka zápisu letí.
|
|
Přepisování SSD Intel 320 Series 40GB - 7. den |
Pokud jste to sledovali pozorně, mohli jste zaznamenat nepatrný nárůst průměrných hodnot. Sice nijak významný, ale přeci jen drobný nárůst tam je, od nějakého 21,46 TB se špičky objevují nad hranicí 40 MB/s o něco častěji.
Intel SSD 320 Series 40GB - den 7 - CrystalDiskInfo
Jak vidíte, Media Wearout Indicator nám opět klesl o dva body. Zdá se, že 5. den došlo k nějaké drobné anomálii, takže přestože klesla rychlost zápisu, na rychlost opotřebování to nemá moc zásadní vliv. Bohužel „hustota“ stupnice Media Wearout Indicatoru je poměrně řídká, takže nevíme, jestli to klesá denně o bod, nebo spíše o ¾ bodu (přičemž to druhé bude pravděpodobnější).
Intel SSD 320 Series 40GB - den 7 - SSDLife
SSDLife na to zareagoval po svém, opět upravil dobu trvanlivosti, nyní na měsíc a 22 dní. Někdy koncem března bychom se měli tedy dočkat poklesu Media Wearout Indicatoru na kritickou hodnotu.
Ať tak, či onak, dnes kolem půl desáté dopoledne došlo k avizované změně, která se projeví na zítřejším grafu. Zvýšili jsme rozsah týrané kapacity ze 16 na 32 GiB. To znamená, že z viditelné kapacity ukusujeme zhruba 86 %, z fyzické pak 66,6 % (neboli provisioning je jen 33,3 % – zkrátka 32 GiB ze 48 GiB jsou dvě třetiny). Zcela jistě očekáváme tedy další pokles rychlosti, otázkou jest, zda dojde i na pokles rychlosti opotřebovávání. Něco nám říká, že ne, tedy že na den, kdy SSD umře, to nebude mít žádný zásadní vliv.
Pokud na pokles rychlosti opotřebovávání nedojde, pak je jasné, že 5 TB zápisu, které udává specifikace jako životnost při 100% využití SSD, celkem odpovídá realitě. V takovém případě bychom těch 5 TB ládovali do SSD stejně dlouho, jako budeme ládovat jakékoli jiné množství dat v případě, že budeme využívat menší díl SSD a tím dosáhneme rychlejšího zápisu. Vnitřně se skrze Wear Leveling opotřebovávají buňky NAND flash čipů pokaždé stejně.
Neplatí tedy, že když se nám povede do SSD protlačit, řekněme, 200 TB, že by se to povedlo i vám. Kdybychom využívali celou dostupnou kapacitu SSD, mohlo by to také být třeba jen těch 5 TB. Ale trvalo by to stejně dlouho jako těch 200 TB při využívání jen části kapacity. Možná je škoda, že se trvanlivost rovnou neudává v jednotkách času, po které na SSD probíhá zápis. Minimálně v případě tohoto SSD to vypadá, že by to bylo celkem spolehlivé měřítko.
Další změna, kterou chystáme provést počátkem příštího týdne, je již avizované přepisování pouhých 4 GiB, ovšem až od místa, kde skončíme s přepisováním 32GiB úseku. Nastane situace, že 32 GiB bude na SSD ležet bez hnutí jako obsazené místo a my budeme přepisovat jiné 4 GiB. To vše pochopitelně z „logického úhlu pohledu“, neboť fyzicky nemáme šanci ovlivnit, která flash buňka bude kdy čím přepsána. S tím se bude muset vnitřně vypořádat firmware.
Nastane tak jakoby modelová situace, kdy z uživatelsky viditelné kapacity bude zhruba 85,86 % kapacity obsazeno nějakými stálými daty, která se nebudou měnit. 10,73 % kapacity budeme něčím kolem dokola přepisovat a 3,41 % kapacity SSD (~1,37 GB) zůstane jako volné místo. Z fyzické kapacity bude provisioning rovných 25 %, což už je poměrně blízko 22,3 % (to je provisioning při 100% využití viditelné kapacity SSD). Vznikne tedy něco zhruba takového:
Popis chystaného scénáře přepisu 40GB SSD Intel
To ale předbíháme, počkejme si na zítřejší pokles rychlosti.