Solární fólie - odpadne potřeba dobíjení mobilního hardwaru?
Fotovoltaická fólie společnosti SunPartner zvaná Wysips (What You See Is Photovoltaic Surface) se skládá ze dvou základních vrstev. Vrchní obsahuje částečně cylindrické optické čočky, které směřují světlené paprsky na fotovoltaické krystaly umístěné ve druhé vrstvě. Ty už generují elektrickou energii - budeme-li hovořit o optimální situaci, osvitu přímým sluncem, pak odpovídá 2,5 mW na centimetr čtvereční fólie.
Co to znamená v praxi: Deset minut takového dobíjení umožní prodloužit výdrž baterie o 2 až 4 minuty. Fólie nijak nedegraduje obraz, je ve všech směrech průhledná a propouští 90 % světla, což je dost na to, aby ji lidské oko nevnímalo (jen pro zajímavost, ve světě fototechniky byla v případě objektivů 90% světelná propustnost doménou drahého high-endu).
SunPartner se nechce omezovat jen na mobilní zařízení - uvádí, že v principu nic nebrání implementaci fólie například na okenní skla. S ohledem na počáteční výrobní náklady a rozjezd ale začíná ve sféře mobilních zařízení a IT - především chytrých telefonů a hodinek, které jsou s výdrží baterie obzvlášť na štíru.
Krom fólie s 90% průhledností a účinností 2,5 mW / cm² má připravenou i výkonnější variantu s 60% průhledností o 10 mW / cm². Ta za každých 10 minut nabíjení prodlouží výdrž mobilu až o 16 minut.
Výrobce v současnosti spolupracuje se společností TCL Communications (Alcatel) - právě na modelech této značky bychom se se solárním dobíjením mohli dočkat jako první. Společně připraveným prototypem se obě firmy pochlubí v příštím roce.