Superpočítačové novinky I: AMD ve 24 ze 100 předních strojů
AMD tentokrát není v marketingové pozici, která by byla tak příznivá, jako v roce 2009, kdy se superpočítačem Jaguar dokázala dosáhnout prvního místa. I po třech letech ale produkt společnosti Cray se šestnáctijádrovými Opterony 6274 zůstává nejen v první stovce, ale obhájil šesté místo.
Vlastně drtivá většina z oné čtyřiadvacítky jde na vrub Cray a Opteronů - ostatních výrobci a sestavy osazené HPC optimalizovanými grafickými kartami jsou zatím v minoritě - najdeme mezi nimi ale i produkty IBM (například Roadrunner, který kombinuje Opterony s čipy PowerXCell) nebo Ranger od Sunu. Možná si vybavíte i LOEWE-CSC, stroj s 20880 Opteronových jader a 772 grafickými kartami Radeon HD 5870, který sídlí na Goethově univerzitě v Německu. Koncem roku 2010 jej postavila ClusterVision ve spolupráci se SuperMicro. Tehdy byl nejvýkonnějším superpočítačem Německa - po dvou letech bychom jej našli na pátém místě (celosvětově má číslo 59).
Z ostatních značek (tedy mimo Cray) už zbývá pouze sestava od SGI v Kanadě na univerzitě Sherbrooke (71. místo), Mustang od Appro International v USA (77. místo), z Německa pak Megware MOGON (81. pozice), čínský Magic Cube od Dawningu (84. příčka) a Acer Groups ALPS z Tchaj-wanu (98. místo) - všechny postavené na Opteronech.
Cray Kraken XT5 supercomputer - i když se při pohledu na chapadla člověku vybaví spíš Japonsko, sídlí Kraken v USA :-)
Ještě jednou se můžeme vrátit na konec roku 2009, kdy AMD obsazovala první tři místa v toplistu vlastním hardwarem. Kdysi první Jaguar je na již zmíněném šestém místě, tehdy druhý Roadrunner obsadil devatenáctku a třetí Kraken XT5 od Cray má nyní jednadvacátou příčku.
V souvislosti s tím jsme si vzpomněli ještě na jednu zajímavou sestavu, ve které figuroval hardware AMD - respektive od AMD, ale ještě se značkou ATI: Byla jím Milky Way neboli Tianhe-1, čínský stroj postavený na Xeonech a 5120 grafických čipech RV770 v podobě 2560 Radeonů HD 4870 X2.
Top500 - listopad 2009
V toplistu se ve stejné době nacházel na pátém místě, ale dnes byste jej již hledali marně. Byl kompletně přestavěn v roce 2010, vznikl z něj Tianhe-1A (model 2010) a opět drží páté místo, byť již bez hardwaru společnosti AMD.
Související: