Taktovací frekvence a celkové specifikace
Kapitoly článků
Taktovací frekvence
Při nízké velikosti čipu mohla AMD (jak je ostatně u mainstreamu běžné) použít o něco vyšší frekvence: Referenční Radeon HD 7770 bude taktovaný na rovných 1000 MHz, HD 7750 poběží na 800 MHz. Toho samozřejmě využil i marketing, takže rychlejší varianta nese přídomek „GHz edition“ a pyšní se titulem prvního GPU, které v základu jako celek běží na 1 GHz. 6. března to mimochodem bude 12 let, co AMD přišla s prvním komerčně dostupným 1GHz CPU - Athlonem; z 15. května 2009 má AMD na kontě první OC edici grafické karty dosahující téže hodnoty (Radeon HD 4890 OC).
Zmíněné takty ale nejsou maximem, výrobci karet mají povoleno taktovat (bližší informace najdete u popisu samotných karet).
Cílový segment
Mírně překvapující může být konfigurace a cílový segment, na kterým s Radeony HD 7700 míří. Protože se fakticky rozdělil mainstream na vyšší (HD 7800) a nižší (HD 7700), je adekvátně tomu cílen i výkon. HD 7700 tedy není polovinou nejvýkonnějšího čipu, jako tomu bylo u generace HD 5000, ale v části parametrů je efektivně třetinový, v části lehce nadpoloviční. Určitý smysl to dává, můžeme říct, že stejně jako HD 5700 byl polovinou HD 5800, tak i HD 7700 bude polovinou HD 7800 (nikoli HD 7900). Je nám ale jasné, že co člověk, to názor a nakonec vznikne mezi uživateli nějaký konsenzus, zda je název karty adekvátní nebo ne.
AMD na druhou stranu má poměrně dobré důvody, proč čip nemíří výš. Vyšší frekvence (ať už na pamětech nebo na jádře) obvykle přinášejí výraznější nárůst spotřeby než výkonu. Protože výkon v tomhle případě není klíčový (tam poslouží Radeon HD 7850), zaměřila se AMD na optimální poměr spotřeba/výkon a nehnala se proto za každým megahertzem.
Existuje prý nezanedbatelná skupina uživatelů se staršími zdroji, kteří si z důvody zvyšující se spotřeby nemohou upgrade grafické karty dovolit. K tomu můžeme říct, že i Radeon HD 5750 a 4770 vyžadovaly přídavné napájení, takže na výběr skutečně nebylo. Naproti tomu Radeon HD 7750 nabídne vyšší výkon než tato řešení při spotřebě kolem 55 wattů, což je hluboko pod požadavkem na přídavné napájení a především v možnostech prakticky libovolného zdroje.
AMD zároveň dodává, že by s Radeony HD 7770 chtěla navázat na úspěšnost Radeonů HD 5770, které se podle statistiky Steamu řadí k pěti nejoblíbenějším DirectX 10/11 kartám. Společnosti se s jejich pomocí (podle statistik Mercury Research) podařilo získat více než 2/3 podíl na trhu s DirectX 11 grafikami a firma se ho jistě nebude chtít vzdát. V cenové relaci mezi $99-199, kam alespoň v době vydání nový mainstream spadá, prodává AMD více než třetinu ze své produkce grafických čipů.
Celkové specifikace
Následuje tabulka kompletních specifikací vydaných modelů řady HD 7000 - srovnání s předchůdci najdete na následujících stranách.
AMD (oficiální materiály a konference)