Test: 14Mpix bezzrcadlovka Nikon 1 S2
Kapitoly článků
Ale jo, celkem dobře, děkuji za optání ;-).
Teď vážně. Optikou mé předchozí digitální mýdlové krabičky (tedy 10Mpix CCD APS-C Pentaxu K200D) je Nikon 1 S2 horší na nízká ISO, ale lepší na vysoká ISO. To je pro mě samo o sobě zajímavé zjištění, neboť 14Mpix 1" CMOS v této třídě Nikonů 1 (vč. modelu V2) nemá dobrou pověst. Přesto ve výsledku kdysi oblíbenou APS-C zrcadlovku z hlediska šumu poráží. Neporáží ji v jiných věcech, na druhou stranu nabízí velmi dobré video.
Co mě „prudí“ od začátku a nezmění se to, je (ne)podpora manuálních režimů. Ruční ostření skrze menu je nedobré, ruční nastavování expozice zbytečně komplikované. Ale to je dáno tím, že Nikon 1 S2 je mezi bezzrcadlovkami Nikonu cílen na kompaktové uživatele, kteří tohle nepotřebují. Pro nás manuálníky má Nikon lepší modely, třeba V3 je na tom rozhodně lépe. Ale také cenově o hodně výše.
Se setovým objektivem jsem spokojen, neboť prostě umím udržet takové časy, díky kterým nevadí, že nemá optickou stabilizaci. U celého kitu je drobná nevýhoda - které jste si patrně všimli u ukázek šumu z RAWu a JPEGu - že ne vždy dokonale přesně zaostří. Zatím jsem nevypozoroval, čím je to způsobeno (v běžných situacích i při horším osvětlení ostří S2 dobře), nicméně to u Nikonu, tradičně chváleného za špičkové ostření, překvapuje.
Již dříve jsem zmínil, že na malém snímači nastupuje difrakce při dané hodnotě clony dříve než u velkého (logicky). U 1" Nikonu 1 se 14Mpix snímačem se to láme někde kolem f/9, takže rozdíl v ostrosti mezi f/8 a f/16 vypadá zhruba takto. Na jevu se samozřejmě nejspíš podílí i objektiv, který může být nejostřejší právě na f/8.
Co musím ale dodat, je zjištění na jiných členech rodiny. Nikon 1 S2 se typicky zapíná tím, že stisknete blokovací čudlík na objektivu, pootočíte a s jeho vysunutím se zapne i tělo bezzrcadlovky. Předtím či potom samozřejmě také sundáte krytku. A toto vše dohromady řadu lidí, kteří s S2 fotí jen občasně / ojediněle mate. Už jsme kvůli tomu přišli o pár dobrých záběrů, takže - čistě hypoteticky - kdybych tuto zkušenost měl dnes a neměl problém s tím dát za univerzální rodinný foťák o pár tisíc víc, volba by nejspíš padla na nějaký „profi kompakt“, něco jako Canon S120, Fujifilm XQ2. Menší čip dostatečně kompenzuje vyšší světelnost objektivu a já bych se bez možnosti používat s 2,7× cropovým fotoaparátem full-framové objetkivy ze 70. let nejspíš také obešel. Takže pokud po systému Nikon 1 pokukujete, vezměte sebou k nákupu i člena rodiny, který s ním také bude občas fotit, ale foto technika jej nezajímá. Ať jej pak netrápíte tím, že se musí naučit ten podivný postup, který se mnohé Nikony 1 zapínají :-).