Test: AMD Athlon 3000G a GeForce RTX 2080 Ti
Kapitoly článků
Závěr tohoto testu bude tak trochu „kopypasta“ předchozí recenze, Athlon 3000G je prostě skvělý procesor pro levná PC, HTPC, nebo na hraní s přetaktováním. Výkonnostně si stojí nad starými čtyřjádrovými Core2Quad procesory a to poměrně hodně konzistentně, navíc s velmi nízkou spotřebou a možností upgradovat třeba až na šestnácti jádrový AMD Ryzen 9 3950X. Zaujal mě také velmi dobrý herní výkon, často lepší než u osmivláknového AMD FX-8350, což je velmi zajímavé.
Athlon 3000G samozřejmě krapet brzdí grafickou kartu jakou je GeForce RTX 2080 Ti, má jen dvě jádra a SMT, to je dnes poměrně málo. I tak je výkon velmi dobrý, obzvlášť po přetaktování. V budoucnu se můžete těšit na testy procesorů jako různé Phenomy II X4-X6, Q6600, X5650 a tak podobně, pokusím se také natlačit větší množství procesorů do dalších článků, aby se zvětšilo množství dat a také chci přidat nějaká moderní levná CPU. Tato série bude pokračovat po dobu několika následujících měsíců, takže se můžete těšit na dlouhé grafy.
Jak jsem zmínil na začátku článku, jsem poněkud líný a tak finální hodnocení kopíruji z původní recenze.
Procesor AMD Athlon 3000G si tak odnáší ocenění GREAT VALUE, jelikož se dle mého názoru jedná o velmi výhodný kus křemíku pro low-end systémy.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + skvělý výkon v daném segmentu + podpora rychlých RAM + možnost snadno přetaktovat CPU, iGPU + nízká spotřeba + AM4 platforma má možnost upgrade |
zápory | |
pohlídejte si | ? Na některých deskách je zapotřebí naflashovat BIOS s novým mikrokódem ? Při přetaktování nad 3,9GHz je třeba více ladit stabilitu ? Podobně jako ostatní APU má méně PCIe linek |
Poděkování
Za zapůjčení procesoru AMD Athlon 3000G děkuji společnosti AMD.
Za zapůjčení grafické karty Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti XTREME 11G děkuji společnosti Gigabyte.