Test: Avidemux 2.6.10 s podporou x265
Kapitoly článků
Když jsem se v Avidemuxu vrtal naposledy, byla jiná doba. Microsoft se opájel novými Windows Vista, projekt x264 procházel bouřlivým vývojem implementujícím významné novinky značně zlepšující kvalitu komprimovaného videa a hlavně: světu pomalu začínal vládnout Blu-ray s rozlišením 1920×1080 a o čemkoli lepším jsme si mohli nechat leda tak zdát. YouTube byl na světě 2 roky, z toho 1 rok pod Googlem a víceméně s 360p videem. Kvalitnější video si tak lidé častěji sami komprimovali a přehrávali lokálně.
- Dobový test: Avidemux 2.4.0 - jaký je konkurent VirtualDubu? [11/2007]
Dnes je jiná doba. Na trhu jsou Windows 10, Blu-ray tu sice stále je, ale už podporuje i 4k video a navíc je zde nový formát H.265. Avidemux po těch téměř 8 letech vypadá na první pohled prakticky stejně, na druhý se liší v detailech, ale principy jsou stále stejné. Ale hlavně se změnily důvody pro jeho použití, či spíše dnes pro jeho nepoužití.
Avidemux 2.4.0 pod Windows XP [2007] | Avidemux 2.6.10 pod Windows 7 [2015]
Obecně lze totiž dnes říci, že většinu videí dnes nemáme potřebu rekomprimovat. Nevím jak vy, ale já osobně než abych si šel někam půjčit Blu-ray a složitě jej ripoval v domácích podmínkách, to radši ten či onen film koupím(e). Zatím se tak stalo 26×, což zdaleka není konečná.
Obrovskou výhodou byl přechod od kupříkladu M-JPEG komprese videa u fotoaparátů na H.264, případně AVCHD, což je také H.264. V takových případech není potřeba video vůbec rekomprimovat, kromě střihu. Na YouTube jej lze nahrát rovnou a platí to pro běžné spotřebitelské digitální fotoaparáty, stejně jako smartphony. Jsou samozřejmě výjimky jako Panasonic GH4, ale s těmi si hrají spíše zapálení amatéři/poloprofesionálové či rovnou profesionálové. A ti zcela jistě nepoužívají nástroje malé ráže á la Avidemux.
S příchodem 4k videa do spotřebitelských produktů se podobné jako na H.264 vztahuje i na H.265. A tak jako šlo obecně říci, že sebelepší PAL/DV kamera nedá tak detailní video jako i ten nejlevnější kompakt/smartphone s FullHD videem, podobné platí i o vztahu sebelepší FullHD kamery vůči levným kompaktům s UltraHD/4k videem. Samozřejmě ne co se týče dynamického rozsahu scény či možností nastavení přístroje, ale určitě se též raději podíváte na řekněme DVB-S 1080i rip než na sebelépe zpracovaný DVD disk.
Využití Avidemuxu či VirtualDubu či podobného nástroje tak dnes je spíše sporadické, byť samozřejmě zrovna vy i vaše okolí můžete věc vidět jinak. Tak či onak se pojďme v krátkosti podívat, co je zde nového, co opravdu stojí za řeč.