Avidemux 2.4.0 - jaký je konkurent VirtualDubu?
Kapitoly článků
Pro představu si přibližme rozdíl mezi VirtualDubem a Avidemuxem. Tento program oproti dílu Avery Leeho přináší totiž několik bezpochyby skvělých vlastností.
- Multiplatformní - je k dispozici pro Windows, Linux, Mac OS X, samozřejmě je taktéž opensource, takže si klidně můžete stáhnout zdrojové kódy
- Video kodeky - program není jen střihovým nástrojem, jeho nedílnou součástí jsou nejpoužívanější video kodeky včetně MPEG1, MPEG2, MPEG4 (Xvix, libavcodec), x264, FLV (Flash Video), DV, Huffyuv, některé i ve více variantách. To je hlavní rozdíl oproti VD, který spoléhá na kodeky ve Windows.
- Audio kodeky - program obsahuje i zvukové kodeky pro MP3 (Lame), AAC (FAAC), Ogg Vorbis, AC3, MP2, WAV (PCM a LPCM).
- Podpora souborových kontejnerů - kromě několika variant AVI podporuje MPEG PS, MPEG TS, MP4, OGM, PSP, FLV a hlavně, novinka této verze, MKV! Oproti několik let mrtvému VirtualDubModu tedy daleko více, s VirtualDubem se to ani nedá srovnávat.
- Filtry - obsahuje sadu desítek základních filtrů ekvivalentních VirtualDubu a navíc řadu filtrů importovaných i z jiných projektů (MPlayer Denoise a další).
- Kalkulátor datového toku - je součástí programu, avšak většina kodeků umožňuje nastavovat místo výsledného bitrate rovnou velikost výstupního souboru, což je také významné plus.
- Rychlá volba profilů pro export pro Video CD, Super Video CD, DVD Video, PSP, FLV a iPod.
V minulosti se Avidemuxu dalo kromě chybějící podpory MKV kontejneru vytknout třeba ještě nemožnost propojit s frameserverem Avisynth, ale i tuto schopnost Avidemux již obsahuje. V zásadě se tak jedná o plnohodnotnou náhradu VirtualDubu a sady kodeků, se kterou můžete pracovat třeba pod vaší oblíbenou linuxovou distribucí. Z projektu Avisynth již také dochází k importu prvních filtrů, sám jsem zvědav, kam se Avidemux v roce 2008 dostane.
Kromě dosavadní verze zobrazující GUI skrze toolkit GTK+ (využívá jej grafický desktop GNOME či editor GIMP) přináší verze 2.4 také podporu toolkitu QT4 (spjat s desktopem KDE4, jeho vzhled je pod Windows lépe zaintegrován do prostředí tohoto operačního systému). Další novinkou je možnost nastavovat prioritu encodingu, což citelně dosud chybělo. Po pádu aplikace je také program schopen znovu načíst zdrojový soubor. Video filtry je nyní možno k programu přidávat formou externích plug-inů.