Test: DELL XPS 13 (9350) a Radeon RX 480 8GB skrze ThunderBolt 3
Kapitoly článků
Jelikož se aktuálně rojí nové notebooky s novými procesory AMD Ryzen 4000, začal jsem zoufale pátrat po noteboocích s procesory Intel, ty jsou naštěstí již na cestě, ale mezitím mi padlo do oka starší DELL XPS 13 (9350). Tento ultrabook z roku 2015 a s dvoujádrovým procesorem generace Skylake sice v dnešní době neoslní, ale může být zajímavý pro porovnání, jelikož celá řada lidí vlastní notebooky s dvoujádrovými procesory podobné generace.
Notebook má navíc jednu specialitku a tou je USB-C konektor a Thunderbolt 3 řadič. Integrované iGPU Intel HD520 nepatří mezi „lates and greatest“ integrovaná řešení a tak jsem se rozhodl vyzkoušet externí eGPU připojené přes TB3. I Thunderbolt trápí menší bezpečnostní děravost, ale to se občas stává i těm nejlepším:
DELL XPS 13 (9350) má v sobě dvoujádrový procesor Intel Core i5-6300U, podporuje i HT. Procesor má 15W TDP a chlazení má co dělat, aby CPU uchladilo, jelikož tělo notebooku je notně ztenčené a chladič je velmi malý. Procesor má jednojádrový Turbo boost až 3GHz, při využití obou jader klesne frekvence na 2,9GHz.
Co se týče paměti RAM, notebook má v duchu tenkých zařízení připájeno 8GB LPDDR3-1866 paměti. To není mnoho, zvlášť v dnešní době, paměť navíc nelze nijak navýšit, což je mrzuté. Hlavní výhodou LPDDR3 RAM je nižší spotřeba, výkon je samozřejmě horší, než kdyby se použily standardní DDR4-2133 paměti.
Jako úložiště zde slouží starší Samsung 960 EVO 500GB PCIe NVMe SSD, které je připojené pouze přes dvě PCIe Gen3 linky. SSD se také poměrně slušně zahřeje, chlazení zde žádné nemá, ale typicky bude brzdou spíše procesor.
Také zmíním, že Core i5-6300U má celkem dvanáct PCIe Gen3 linek, přičemž čtyři jsou použity na komunikaci s PCH, další dvě jsou pak použity pro Thunderbolt 3 řadič a další dvě pro NVMe SSD.
Fakt, že TB3 řadič je připojen pouze přes dvě linky je krapet limitující z hlediska propustnosti, lepší stroje použijí typicky čtyři linky, eGPU tak bude lehce trpět. Propustnost je maximálně 16Gb/s, namísto až 40Gb/s.
Nyní k samotnému eGPU boxíku, ten se totiž nudí více jak rok nevyužitý. Jedná se o Sonnet Breakaway box, boxík podporuje pouze přídavné GPU, nemá žádný USB hub či gigabitový ethernet. Můj model je navíc nejlevnější v nabídce a nepodporuje tak dobíjení notebooku skrze USB-C, může dodávat maximálně 15W směrem do notebooku.
Boxík samotný má v sobě malý SFX zdroj, který lze vyměnit, jedná se o AKASA AK-PS035AF01, zdroj údajně umí dodat až 350W na jedné 12V větvi, takže je možné použít i výkonné grafické karty, byť zdroj nebude moc efektivní, AKASA tvrdí, že dosahuje účinnosti 80%, ale žádnou oficiální certifikaci nemá. Zdroj má vyveden jeden osmipin a jeden šestipin, můžeme tak napájet i karty jako třeba Radeon RX 5700 XT.
V boxu je také od výrobce namontovaný AKASA DFB122512L-K 01 120x120mm ventilátor, který slouží na odvod tepla ze skříně. Skříň má navíc extra větrání na straně grafické karty a vepředu skříně. Počítá se s tím, že grafická karta sama si natahá vzduch těmito otvory a teplý vzduch odvede ven 120x120mm ventilátor, případně některé karty mohou vyfukovat horký vzduch ven skrze IO část a také skrze zdroj. Pokud plánujete použít kartu s referenčním „Turbo“ chladičem, doporučil bych ventilátor na boku otočit, aby foukal na kartu, která vlastními silami fouká ven ze skříně.
Boxík se pak propojí s notebookem za pomoci oboustranného USB-C kabelu.
Do boxíku jsem se rozhodl umístit starší Sapphire NITRO+ Radeon RX 480 8GB, předpokládám totiž, že dvoujádrová Core i5-6300U bude slušně brzdit a navíc je zde limit ve formě dvou PCIe Gen3 linek. Karta má lehce přetaktované jádro oproti referenční RX 480, která boostuje až na 1266 MHz, NITRO+ drží za cenu vyšší spotřeby 1342 MHz. Paměti pak běží efektivně na 8GHz, pro přídavné napájení stačí jeden osmipin.
Nyní tedy k samotnému spojení s počítačem, samozřejmě potřebuje Thunderbolt ovladače a připojený boxík povolit, je zde tedy jistý náznak snahy toto rozhraní zabezpečit, další možnosti zabezpeční je pak možné konfigurovat v BIOSu.
Tímto se tedy dostáváme k AMD XConnect Technology, boxík s Radeonem RX 480 8GB jsem tedy zapnul, připojil do notebooku a bez problémů nainstaloval nejnovější AMD ovladače v době testování, jednalo se o verzi 20.4.2.
V Thunderbolt ovladačích mě pak zarazila hláška, že prý připojené zařízení nemusí fungovat správně s tímto počítačem. Očekával jsem tak nějaký trolling, kdy obraz nebude možné zasílat do LCD notebooku, ale vše fungovalo bez problémů. Nejsem si tedy jistý, proč se tato hláška objevila, nebyl ani problém připojit další monitory do eGPU boxu. V detailech je navíc zmíněno, že externí GPU nejsou podporována, jenže mi normálně fungují.
Radeon RX 480 je takto připojen čtyřmi PCIe Gen3 linkami do boxíku, nicméně TB3 řadič v XPS 13 (9350) poskytuje pouze dvě linky, GPU-Z ukazuje sice čtyři, ale reálná propustnost odpovídá dvěma linkám.
Trochu zvláštní je, že ovladače i systém grafickou kartu detekují jako Radeon RX 580, ale nejedná se o nějaký funkční problém a dalo by se říci, že to vlastně Radeon RX 580 je. Radeon RX 480 jsem použil z důvodu, že se jedná o poměrně známé starší mainstream GPU a navíc drtivá většina notebooků, které brzy budou recenzovány mají typicky NVIDIA GPU.
Systém samozřejmě vidí dvě grafické karty a vše funguje jako kdyby byla v notebooku přídavná grafika, můžeme tedy přímo ve Windows konfigurovat jaké GPU chceme využít, nicméně při připojení adaptéru se standardně používá přídavné eGPU.
Pro lepší představu propustnosti mezi notebookem a eGPU jsem provedl několik testíků v AIDA64, konkrétně jsem použil GPGPU benchmark, zajímala mě jen propustnost paměti.