TEST: Intel Core2Quad Q9550 2,83GHz a Core2Quad Q9650 3,77GHz v roce 2019
Kapitoly článků
Závěrečné hodnocení je dle mého názoru poměrně jednoznačné. Procesory Core 2 generace už to mají svým způsobem za sebou. Výkon je podle konkrétní hry nebo aplikace asi 3x až 13x nižší oproti moderním procesorům, což je poměrně velký rozdíl, lze argumentovat, že Core 2 má lehce nižší spotřebu, ale to nižší výkon zrovna dobře nekompenzuje. Samozřejmě chybí podpora novějších instrukcí jako AVX a AVX2 a tak podobně.
Na druhou stranu jsou tyto procesory docela bez problémů použitelné na nějakou relativně obyčejnou kancelářskou práci, mailování či přehrávání videa, pokud sestavu doplníme novější grafickou kartou.
Další trochu méně známý aspekt mohou být bezpečnostní chyby týkající se Core 2 procesorů a Intelovo Management Interface. Nicméně některé jsou opravené a protože z pohledu Intelu je tato generace zcela EOL, je možné, že některé chyby na Core 2 ani nejsou, nebo jsou a nikdo to vlastně ani netestuje. Navíc je velmi nepravděpodobné, že by někdo provozoval servery s procesory této generace, jejich provoz by byl celkem drahý vzhledem k výkonu.
Core2Quady s námi vydržely poměrně dlouhou dobu a i z pohledu Intelu měly dlouhou životnost, běžně se tyto procesory prodávaly ještě v roce 2010 jakožto doplněk k dražšímu Nehalemu a později Westmere a to i ve světě notebooků bylo možné narazit na stroje s Core2Duo procesory. U desktopů mohou být tradičně problematické základní desky, levnějším deskám mohou vysychat kondenzátory a i další součástky se časem opotřebují a sehnat rozumně vybavenou desku s LGA775 nemusí být úplně triviální.
Pokud tedy nějaký Core2Quad ještě provozujete, přetaktování mohu jedině doporučit, lze tím poměrně zajímavě zvýšit výkon, zároveň může být poměrně zajímavý upgrade z dvoujader na čtyřjádra, nebo z prvogeneračních Core2 procesorů na pozdější 45nm kousky. Nicméně doporučuji si pohlídat typ základní desky a dostatečné chlazení, ne všechny desky jsou na přetaktování dostatečně připraveny.
Na to se ale podíváme příště, v minulém článku jsem přidal i anketu, ve které čtenáři odhlasovali AMD Phenom II X4 965 BE jako další testovaný procesor, těsně po něm skončil Core2Quad Q6600. Navíc plánuji do těchto testů přidat nový Athlon 3000G, srovnání s Core2Quady může být poměrně hodně zajímavé.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Relativně nízká spotřeba + Dostatečný výkon na běžnou práci a starší hry + Snadné přetaktování přidá nějaký ten výkon navíc |
zápory | - Nízký výkon, absence novějších instrukcí - Herní výkon 3x až 5x nižší oproti moderním procesorům - Aplikační výkon 5x až 13x nižší oproti moderním procesorům - Platforma je poměrně zastaralá |
pohlídejte si | ? Základní desky se socketem LGA775 mohou být hůře dostupné a v horším stavu ? Některé bezpečností chyby v ME a CPU mohou být zcela neopravené |
Poděkování
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 2700X, Intel Core i7-9700K ES, Intel Core i9-9900K ES, Gigabyte Z390 AORUS PRO a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.