Test: Asus Eee PC X101CH, netbook se 4 roky starým Atomem
Kapitoly článků
Jak již jsem nastínil, kombinace pouze 1 GB paměti, pomalého notebookového HDD a Windows 7 (jakkoli v edici Starter umírněných), je smrtící. Následující údaje a poznatky vycházejí z netbooku, který za ty cca. 3+ roky, co je vlastněn, naběhal s bídou pár dnů, možná týdnů provozu. Sloužil jako jakýsi záložní stroječek na dovolené, na sjíždění emailů či Skypu. Není nijak softwarově „zaprasen“. Jeho Windows 7 Starter jsou v čistém stavu a pro testy bylo deaktivováno vše doinstalované (včetně antiviru Avast).
Takže tedy, Samotné spuštění Windows 7 Starter je relativně slušně rychlé. Z vypnutého stavu jste na logovací obrazovce do půl minuty, při uspání za 5-6 sekund. Doba náběhu po zalogování závisí na tom, jestli netbook jen spal, nebo se vše spouští. Při spánku je to otázka několika sekund, při čistém startu, případně s mnoha aplikacemi i minuta či dvě. Pokud k tomu máte zapnuté automatické aktualizace, tak ještě během spouštění všeho začne prudit i tohle (jak Win 7 Starter, tak Office 2010 Starter) a náběh netbooku se může protáhnout až na 5 až 10 minut (ne to není vtip, to je reálný fakt).
Čistý náběh Windows 7 Starter BEZ přídavných aplikací (jako již zmíněné Skype, antivir apod.) zbaští kolem 700 MB RAM. Už jen pouhé spuštění prohlížeče a načtení první stránky typicky v provozu způsobí, že se systém dostane nad ~1GB hranici a tedy vše už jde do swapu. A protože z RAM jede i integrovaná grafika, čekají vás krušné chvíle, kdy „neodpovídá“ řada aplikací, i oken, které upozorňují, že „aplikace neodpovídá“, neboť ten pomalý pevný disk se může uswapovat k smrti. Grafika se překresluje desítky sekund a tak podobně.
V mém konkrétním případě to vypadá tak, že u čistě naběhlých Windows bez ničeho přidaného se Firefox spouští ~45 sekund. Načtení diit.cz trvá další více než 1 minutu (ano, náš drupal se řadí mezi náročnější věci) - to proto, že to vše už jede z/do swapu. Otevření Průzkumníka = čekání více než 30 sekund. Načtení malého okénka pro vyjmutí USB flashky v systrayi = nejméně 10 sekund.
Společným jmenovatelem tohoto průšvihu je málo paměti, pomalý disk a příliš neefektivní Windows 7 Starter. Toto vše činí netbook v této konfiguraci prakticky nepoužitelným a já jen žasnu, jakou měli výrobci před lety drzost tohle uvádět do prodeje v tomto stavu.
Dnes to samozřejmě lze řešit, jednoduše HDD v netbooku nahradíte za SSD (pokud vám to tedy za to stojí). Anebo nasadíte Linux. O tom ale zase někdy příště, musím ještě vyzkoumat, jestli tahle konfigurace poběží uspokojivě se standardním Lubuntu, nebo bude potřeba sáhnout po něčem ještě úspornějším.