Test: Asus Eee PC X101CH, netbook se 4 roky starým Atomem
Kapitoly článků
Tento test vznikl jako jakýsi experiment. Na netbooku, který si dnes ukážeme, jsem dobrovolně pracoval několik dní jakožto na jediném počítači. Vzniklo na něm několik článků a mohu tedy říci, že po posledních dvou letech občasného nárazového užívání jsem měl možnost poznat „kvality“ kombinace mizerného hardwaru s neoptimalizovaným softwarem.
Netbook Asus Eee PC X101CH si i dnes můžete koupit, ať již z druhé ruky, repasovaný / refurbished. Jeho cena se tak bude odvíjet od prostého „probůh zbav mě zadarmo toho krámu, nebo ho hodím do kanálu“ až po ~5 tisíc Kč za prakticky nepoužitý předváděcí kus s dvouletou zárukou. Dnes vám nastíním důvody, proč se tomuto stroji (jakožto zástupci své třídy produktů) buď zcela vyhnout, nebo naopak využít alternativních softwarových možností.
Aby bylo jasno hned na úvod: je jen shoda okolností, že tento konkrétní netbook pochází od Asusteku. Podobné přístroje chrlili na trh i jiní a Asustek je rozhodně nevinně v tom, jaký výkon podává použité CPU či jak špatný OS jsou Windows 7 Starter. Není ale pochopitelně nevinný v tom, že této kombinaci HW/SW nabídl jako úložiště pomalý notebookový HDD a pouze 1 GB paměti. Vše si zanedlouho osvětlíme.
Historicky si dovolím připomenou své dvě starší recenze netbooků:
- MSI Wind PC U100: netbook s Intel Atomem [12/2008]
- Acer Aspire One A150-Bw: netbook s Intel Atomem [12/2008]
A také dva tématické články k vůbec prvnímu netbooku na trhu:
Dnešní, ač několik let starý, netbook je tedy podstatně novější než vše výše uvedené. Jeho parametry jsou tyto:
Paměť nelze měnit, je napevno osazena na základní desce (možná proto ji HWInfo nedetekuje). Přímo přístupná není ani pozice pro HDD, vyžaduje to rozmontování šasi netbooku.
Kupříkladu ve srovnání s oním zhruba dvakrát tak starým MSI Wind PC tak dostáváme dvojnásobný počet CPU jader (místo 1×CPU/2×HT s TDP 2,5 W je zde 2×CPU/4×HT s TDP 3,5 W), navíc novější architektury (45nm → 32nm). Je zde stejný 1GB RAM (jen místo DDR2 jde o DDR3), GPU není GMA950, ale GMA3600, tedy opět o dost novější. Místo 80GB HDD je tu 320GB s vyšší sekvenční rychlostí. A místo Windows XP SP3 je zde Windows 7 Starter. Displej je shodně 10palcový s rozlišením 1024×600. Toto je tedy hardwarový pokrok od roku 2008 k roku 2011.