Test: Radeon HD 6950, nižší bratříček s výkonnou tesselací
Kapitoly článků
Balení od Sapphire je takřka shodné s HD 6970, vedle karty obsahuje ovladače na CD, redukce pro napájení, VGA a DisplayPort výstupy a také 1,8m kvalitní HDMI kabel. Zde však nehledejme žádnou přibalenou hru (či kód pro její stažení).
Karta si v ničem nezadá s dalšími této třídy, design chlazení i napájení je obdobný, HD 6950 si však za všech okolností vystačí se dvěma 6pinovými konektory, v balení je i dvojice redukcí z "Molexu". Již nyní si můžeme s přimhouřeným okem říci, že průměrná herní sestava s touto grafikou by si měla vystačit s lepším 400W zdrojem (pouze by neměl mít většinu výkonu v 3,3/5V větvích, jak to mívají levní/noname výrobci).
GPU je shodné s HD 6970, proto si dnes posloužíme fotkou ze včerejšího testu. Přidáváme také fotografii z recenze HD 5870, která nese shodné GPU s HD 5850, v obou generacích je rozdíl pouze v tom, že část GPU je u nižších modelů vypnutá. O jaké části jde, napoví tabulka.
Mezi zajímavostmi zmiňme společnou vlastnost obou Radeonů HD 6900, a sice malý nenápadný přepínač na kartě u CrossFire můstků. Ten slouží k přepínání mezi dvěma různými BIOSy grafiky. Jeden je napevno nastaven na tovární parametry a nejde s ním "hýbat", zatímco druhý je určen pro experimentování a flashování karty s různými OC nastaveními atd. Ačkoli to nepochybně 90% zájemců o nějaký Radeon HD 6900 nevyužije, přepínač je zde a určitě jde o plus proti konkurenci, která nic takového nenabízí.
Pro úplnost si ještě přidejme fotografii záslepky - standardní pětice konektorů je společná všem novým Radeonům vyšší třídy, vedle dvou DVI a jednoho HDMI je zde dvojice miniDisplayPortů doprovázená u Sapphire jednou miniDP-DP redukcí v balení.
Parametry
|
U modelu HD 6950 ubylo trochu stream procesorů a texturovacích jednotek, zbytek je zachován, pochopitelně AMD také posadila níže takty karty. Architektonicky odpovídá Radeon HD 6950 modelům řady HD 6800, podrobnější shrnutí novinek a odlišností připravujeme.