Test: TUXEDO Stellaris 15 Gen3 - hrajeme skrze Steam v Linuxu
Kapitoly článků
Na závěr musím nejprve opakovat, co již bylo napsáno v první kapitole. Tedy tento test vnímejte jako takové tovární nastavení s TUXEDO OS, kde nedošlo k žádným úpravám, aby fungoval NVIDIA Dynamic Boost (NVIDIA to oficiálně v Linuxu nepodporuje v rámci svého ovladače, ale je možné podporu rozběhat instalací extra balíčku) a GPU tak jede s TGP limitem 115 Wattů a s trochu staršími stabilními ovladači.
Pokud budu mít čas, zkusím novější distribuci a aktuálnější ovladače na jiném kusu, raději ale bez Waylandu(nebo i s ním, uvidím jak to bude chodit).
Celkově jsem příjemně překvapen, mnohé hry, které testuji fungují na Linuxu bez potíží, je vlastně až šokující, že stačí nainstalovat Steam, asi dvakrát kliknout a můžeme si zahrát podobně jako ve Windows. Samozřejmě vše není úplně růžové, mnohé online hry, které využívají různý anti-cheat software, DRM a tak podobně nemusí fungovat vůbec a vývojáři nemají potřebu Linux podporovat.
Linuxový desktop je extrémně roztříštěný s různými window managery, balíčky a uživatelská základna je velmi malá. Pro herní studio tak může být dost netriviální a časově náročné hru odladit tak, aby v Linuxu fungovala skvěle. Na druhou stranu zde máme projekty jako proton a zdá se, že Valve se snaží dost akčně Linux podporovat.
V budoucnu se plánuji podívat na herní výkon v Linuxu znovu, nejspíše na nějakém notebooku s AMD grafikou, nebo třeba i v desktopu. Určitě ocením i nějakou diskuzi na to téma, hrajete hry v Linuxu? Pokud ano, jaké? Na jakém hardwaru a s jakou distribucí?
Poděkování
Za zapůjčení notebooku TUXEDO Stellaris 15 Gen3 a TUXEDO Pulse 15 Gen1 děkuji společnosti TUXEDO Computers.