Test: Vliv pamětí na výkon iGPU RX Vega 7 v AMD Ryzen 5 5600G APU
Kapitoly článků
Na závěr musím říci, že počítače s jednokanálově osazenou RAM porušují Ženevské konvence, výkon je hrozný nehledě na rychlost modulu, samozřejmě nejhorší je to s 2133 MT/s nastavením, teoreticky bych mohl paměť zpomalit na 1866 MT/s, což je minimum v rámci DDR4 specifikace, ale to mi přišlo zbytečné, protože takové moduly prakticky neexistují a většinou se na tuto rychlost dostatene ve starších serverech při 3DPC osazení.
Je jasné, že dvoukanálové zapojení je v testované sestavě lepší volbou, i pomalé 2400 MT/s paměti podávají značně lepší výkon, než jednokanálová 3200 MT/s paměť. Vesměs se dá říci, že čím rychlejší paměti, tím lepší. Nicméně s Ryzenem 5 5600G není nutné provozovat nějaké šíleně rychlé paměti, pokud neplánujete iGPU přetaktovat, bez přetaktování se mi celkově jeví jako nejvýhodnější HyperX Fury 3600 MT/s moduly, které jsou relativně levné a jsou většinou rychlejší, než 3200 MT/s i přes vyšší latence. Časování můžeme samozřejmě ručně upravit, nebo pořídit lepší paměťový kit.
Upgrade na 3933 MT/s paměti společnosti Gigabyte se v tomto případě bez OC iGPU spíše nevyplatí, nárůst výkonu oproti levným 3600 MT/s modulům je celkem malý, ale je zde.
Jsem si vědom, že absence přetaktování je velký fail na mé straně, ale zároveň na mé straně nebyl ani čas, nejprve jsem otestoval všechny paměti a pak jsem začal laborovat s OC, procesor jsem navíc musel vrátit a nebyl tak čas shánět a testovat jiné desky. Tak třeba příště s nějakým jiným APU bude více štěstí, doufám, že i tak je tento článek zajímavý, minimálně na rozvíření debaty single-channel vs dual-channel.
Poděkování
Za zapůjčení produktů Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI, Gigabyte AORUS 7000s Gen4 2TB SSD a Gigabyte AORUS MEMORY RGB 2x8GB DDR4-3600 děkuji společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 5 5600G, Noctua NH-U12S SE-AM4 děkuji společnosti AMD.