Testy: Čtení datových CD a poškozená média
Kapitoly článků
Nastavení rychlostí čtení CD-ROM-Drive Speed
Všechny možnosti lze nastavit a jsou respektovány.
Čtení CD-ROM
Čtení CD-R 99 min.
Rychlost čtení nedosáhne na 40×, jako s CD-ROM běžné kapacity a měření je přerušeno chybovým hlášením. Celý obsah disku je však přečten, 99 min. média nejsou pro Super Multi BLUE zapovězena.
Čtení CD-RW
CD-RW čte stejnou strategií, jako běžný CD-ROM.
Poškozený CD-ROM
Poškrábaný CD-ROM je čten výborně, defektní místa, která nedokáže opravit, jsou označena jako Unreadable a je jich pouze 13,26 %. Celých 52 % je vyhodnoceno jako sektory bez známek poškození.
Porovnání schopností číst poškrábaný CD-ROM
Protože je LG GBW-H10N první Blu-ray mechanikou v naší redakci, která umí číst (i zapisovat) také CD, měli jsme trošku dilema s vytvořením grafů. Jednak jsme chtěli srovnávat stejné druhy mechanik mezi sebou, ale zase je toto první kousek svého druhu, který CD podporuje. Nakonec jsme zvolili formu, kterou vidíte výše. Jsou v ní i starší mechaniky typu DVD-ROM, CD-R/RW a také CD vypalovačky kombinované s DVD-ROM (tzv. Combo mechaniky). Největší podíl samozřejmě zabírají DVD vypalovačky.
Prioritou č. 1 ve srovnávání je (vedle druhu mechaniky) procentuální množství nepřečtených dat. Sami vidíte, že kdyby byla Blu-ray vypalovačka LG zařazena do srovnání k DVD vypalovačkám, dostala by se na úžasné čtvrté místo. Mezi úplně všemi testovanými mechanikami by zaujala deváté.
V grafech je u většiny mechanik v závorce uvedena verze firmwaru, se kterým bylo měření provedeno. Je totiž pravda, že u některých došlo po upgradu na novější, který se objevil až po zveřejnění naší recenze, k lepším výsledkům. Nemůžeme bohužel provádět zpětná měření s každým novým firmwarem, a tak vám doporučujeme se ještě vždy raději podívat na stránku věnovanou té které mechanice, kde uvádíme i změny provedené v jednotlivých firmwarech (uvede-li je i výrobce).