Testy grafiky, HDD, DVD, spotřeba, teploty, hlučnost
Kapitoly článků
Crysis
V Crysis jsme oproti Core 2 Quad Q9450 zaznamenali výrazný propad v testech, kde není třeba tolik grafiky. Naproti tomu tam, kde se více potí grafika není již vliv procesoru tolik markantní. I tak je ale 2,66GHz Quad lepší volbou než 2,1GHz Phenom X3, nicméně rozdíl v ceně 2 000 versus 6 000 Kč vám jasně říká, že tento graf berte pouze jako orientační srovnání malého Davídka s obrovským Goliášem.
Pokud vás zajímá výkon Radeonu HD 4850 v mnoha dalších hrách, zejména jeho potenciál v extrémních rozlišeních, pak tomuto jsme věnovali samostatnou recenzi při uvedení karty na trh.
Pevný disk, čtečka, DVD mechanika
500GB základní model od Samsungu vybavený 16 MB cache průměrně zvládá ~71 MB/s s přístupovou dobou 14,3 ms (propad v grafu ignorujte, to se zas jednou Visty špatně vyspaly). To je základní nastavení, úpravám AAM režimu nic nebrání, Samsung má na toto vlastní aplikaci, kterou jsme vám představili v testu 1TB disků.
Interní čtečka paměťových karet je celkem sympatický rychlík. Není nejlepší, ale ani omylem nejhorší a při ceně ~200 Kč je velmi rychlou volbou, která ze 150× SD karty vyždímá 17 MB/s. Velmi slušné, zde musíme volbu čtečky pochválit.
K optické mechanice jen dodejme, že volba značky Samsung je opět věcí, kterou chválíme, jejich poslední generace jsou velmi kvalitní a konkrétně této uniklo naše redakční ocenění jen o drobný fousek. Podrobnosti opět v samostatné recenzi.
Spotřeba, teploty, hlučnost
Samozřejmě nám to s ohledem na naměřené hodnoty spotřeby ve srovnání s Core 2 Quad Q9450 + Asus X48 poháněnými zdrojem Corsair VX550 nedalo a porušili jsme „jedenácté přikázání“ (nebudeš hrabati se v hotové sestavě). Stroj jsme se tedy rozhodli přehodit z osazeného 450W zdroje Fortron právě na tento Corsair.
Už první bližší pohled do skříně odhalil, že toto asi skutečně bude řešení problému, FSP450-PNF je zdroj staré konstrukce, který ani nemá vyvedeno PCI Express napájení a Radeon HD 4850 je v sestavě napájen skrze redukci ze dvou molexů. Nic proti tomu, funguje to spolehlivě a zcela stabilně, ale má to háček.
Malá vsuvka, sama AMD doporučuje pro HD 4850 toto: 450 Watt or greater power supply with 75 Watt 6-pin PCI Express power connector recommended.
Použitím 550W zdroje Corsair, který ani není nějakým skvělým Seasonicem jako třeba HX620, ale pouze produktem Channel Well Technology, jsme docílili poklesu spotřeby v klidu o 14 W a v plné zátěži dokonce o rovných 20 W.
Řečeno jinak vykazuje sestava s Fortronem o 13 % vyšší spotřebu v klidu a o 9 % při plné zátěži, což se na nákladech za elektřinu může projevit tak, že rozdíl ceny mezi levným zdrojem Fortron a o pár set dražším Corsairem VX550 projedete na elektřině za rok až tři podle míry využití počítače. Zde si tedy dovolíme jinak vkusně poskládanou sestavu pokárat, šetřilo se pár stovek na nesprávném místě.
Teploty GPU jsme si shrnuli v recenzi grafiky v létě, zde se na nich nic zvláštního nemění, karta Gigabyte je zcela shodné konstrukce. Tříjádrový Phenom X3 je zde chlazen známým levným chladičem od Arctic Cooling a zejména s ohledem na Crysis nám to nedalo a taktovali jsme. V grafu tedy můžete vidět měření na základní frekvenci a dále po přetaktování z 2,1 na 2,467 GHz při zvednutém napětí o 0,25 V.
Po přetaktování zůstala teplota v klidu shodná, při zátěži stoupla z 46 na 53 °C.
Ventilátor na chladiči po přetaktování netočil pod plnou zátěží jen ~1 530, ale rovnou ~2 150 ot/min. Tolik bylo potřeba, aby udržel přetaktovaný procesor na dané teplotě. Připoměňme, že všemu pomáhá ultra-nízko-otáčkový velký ventilátor na boku skříně. Bez něj by byly hodnoty vyšší.
|
Hlučnost sestavy je určena několika aspekty. Pokud je stroj absolutně v klidu, lze při soustředění slyšet ložisko bočního ventilátoru (v závislosti na pozici vašich uší vůči skříni). Jakmile přitopíme pod kotlem, může se začít ozývat trošku více grafika (při hraní her), nebo zdroj (ten se při jisté teplotě rozjede naplno, z této situace pak pochází měření hlučnosti při zátěži).
Meření v zátěži je prováděno cca. jeden metr od čelní strany skříně, měření u zdroje jako nejhlučnější části PC jsme prováděli cca 0,5 m od zadní strany. S ohledem na to, co jsme si o zdroji napsali dříve jej tak skutečně považujeme za nejslabší článek sestavy a doporučejeme zvážit jeho nahrazení některým lepším ve stejné cenové relaci.