ATI Radeon HD 4850 v testu
Kapitoly článků
Toto je třetí část článku o Radeonu HD 4850. Jako první jsme vám přinesli krátké preview u příležitosti ukončení mlčenlivosti AMD nad některými aspekty karty. Jako druhý přišel na řadu článek rozebírající technologické a architektonické novinky Radeonů HD 4850 a HD 4870, jeho pročtení vám před tímto článkem věnujícím se testům, silně doporučujeme, text místy navazuje.
Do tabulky si rovnou přidáme chystaný Radeon HD 4870.
|
Stream procesory tedy skutečně povyšují na počet 800, ROP jednotek je 16 (nikoli 32 jak se leckde spekulovalo).
Na fotografiích můžete vidět, že karta jakoby své starší sestřičce z oka vypadla, liší se víceméně jen chlazení, ale jinak si celkem odpovídají.
Rozložení komponent na PCB je taktéž velmi podobné. Trochu se liší paměťové čipy, redakční Radeon HD 3850 používá Samsungy, zatímco Asus Radeon HD 4850 čipy Qimonda.
Chladič se z „odvrácené strany“ jeví takřka beze změn (na fotce máme 3850 v podání Sapphire, Powercolor používá vlastní trochu odlišný chladič, avšak velmi podobné konstrukce).
GPU nám trochu povyrostlo a tak dostalo kovovou ohrádku (aby ten výkon nevypadával ven ;-). Pokud plánujete osazení nějakého kvalitnějšího chladiče, je to jistě dobrá zpráva.
Napájecí obvody jsou taktéž dimenzovány o něco výše, karta má vyšší TDP a za provozu skutečně spotřebuje o něco víc (měření najdete o kousek dále). Poměr kondenzátorů „klasických“ a s tuhým dielektrikem je do jisté míry v režii výrobce, stejně jako konkrétní typ napájecích obvodů, srovnání tedy berte jako orientační, byť rozdíly skrze značky budou jen minimální. A nyní již rovnou skočme na herní a další související testy…