Testy - HD-Tach RW, ATTO Disk Benchmark
Kapitoly článků
HD Tach RW
|
Ačkoli HD Tach není úplně vhodným testem na zkoumání SSD, přeci jen je pohled na křivky zajímavý zejména v porovnání s pevnými disky. U těch je totiž křivka klasicky klesající, u SSD by měla být pokud možno rovná, případně s určitými výkyvy, jako je to vidět zde. V grafu jsou obě SSD, ten kratší je samozřejmě 32GB SLC, delší pak 80GB MLC, kde je jasně vidět značně nižší rychlost zápisu (u SLC je ten rozdíl na SSD velice malý, však také nejde o žádné obyčejné SSDčko ;-).
Zvláštní je, že ačkoli maximální naměřená propustnost sahá u obou produktů na skoro 238 MB/s, reálná přenosová rychlost taková není, ačkoli výrobce tvrdí cosi až o 250 MB/s. Nicméně i prolomení reálné hranice 200 MB/s je velice příjemné. Nemějte strach, že bychom nedůvěřovali tvrzení výrobce, z následujícího testu lze docela dobře vyčíst, že to bude problém v HD Tachu.
ATTO Disk Benchmark
|
Nastává chvíle pro ATTO Disk Benchmark, který ukazuje hlavní přednosti SSD s vysokou hodnotou IOPS. Aby se však dostala tato vlastnost ke slovu, je prakticky nezbytně nutné připojit takový SSD na AHCI řadič a mít nainstalovány patřičné AHCI ovladače. Systém Windows Vista již AHCI podporuje „od přírody“, starší systémy (Windows XP i Windows Server 2003) potřebují příslušné ovladače od výrobce. V režimu „Legacy IDE“ vám sice poběží tyto SSD také, ale nevyužijete plně potenciál vysoké hodnoty IOPS.
My jsme z jistého důvodu vyzkoušeli test na dvou sestavách, které se liší jednak svými základy a také operačním systémem (v obou případech x64 Windows).
SNM125-S2/80GB (SSDSA2MH080G1GC)
SNE125-S2/32G (SSDSA2SH032G1GN)
Jistě chápete, proč jsme zvolili dva testy. Zatímco na první sestavě je dosaženo vyšších maximálních rychlostí u velkých bloků dat, na druhé sestavě jsme sice s maximální rychlostí o něco níže, ale zase jsou zde místy skoro až dvakrát tak dobré výsledky při práci s malými bloky dat (většinou tak 1,5krát lepší).
Z těchto testů je také vidět hlavní rozdíl mezi oběma produkty a proč má ten dražší méně než poloviční kapacitu. Takovouto rychlost zápisu byť malých bloků dat na každém SSD rozhodně neuvidíte.
Jinak už zde si snadno můžete spočítat hodnotu IOPS (zvlášť pro čtení a zápis). Stačí vzít dosaženou rychlost u přenosu 512kB bloků dat (těch nejmenších) a vynásobit dvěma. Právě tolik požadavků bylo na SSD vzneseno, aby byla dosažena zmíněná rychlost. Obdobně to počítají i další programy. Reálně tedy už nyní můžeme říci, že ATTO Disk Benchmark naměřil pro 32GB SSD 17 278 IOPS a u 80GB 18 944 IOPS.