Testy: LightScribe
Kapitoly článků
Po přípravě námětu zkontrolujeme, zda je detekována LightScribe vypalovačka. Bez LS driverů nelze očekávat její použitelnost. Nastavíme požadovanou kvalitu potisku.
LightScribe Diagnostic Utility
Pro zvýšení kontrastu lze použít LightScribe Extended Label Contrast Utility (ELCU).
Druhou možností je opakovaný tisk stejného námětu a třetí, profesionální, je použití LightScribe DRF Tuneru. O této variantě mnoho lidí vůbec neví, podrobně jsem prohledával web, ale po DRF Tuneru ani vidu, ani slechu. Pojďme se tedy podívat, co vše je u LightScribe možné ladit:
LightScribe DRF Tuner
Po založení LS disku do mechaniky je v této aplikaci možné vytvořit profily pro různá média s konkrétní LS mechanikou. Jak tak nastavuji a ukládám profily, říkám si, zda by nebylo lepší o něčem takovém raději nic nepublikovat. Tento nástroj v rukou nepovolaného je vražedný. DRF Tuner je pěkná věcička, pro naše testy ale postačí tovární nastavení mechaniky. To vypadá takto:
LightScribe StormTracker
Doba potisku LightScribe disků
Je závislá pochopitelně na procentu pokrytí, nastavení (ELCU), verzi LS média, a na zvolené kvalitě. Zde vidíte jak to vypadá s médii Verbatim:
|
|
Vzhled LightScribe disků
|
V prvním řádku jsou média Verbatim, pod nimi DVD+R LG a CD-R Imation.
První verze LightScribe použitá na CD-R Imation potřebuje při nastavení Best s funkcí ELCU téměř 30 minut k uskutečnění potisku. Na nejnovější verzi LS médií tiskne stejný námět výrazně rychleji, s ELCU 18 minut, bez 13 minut. CD vypadá vždy lépe, je to proto, že odrazivá vrstva je hned pod LightScribe vrstvou. U DVD je 0,6 mm pod ní a proto se jeví jako „rozmazané“ a ne tolik kontrastní, jako CD-R.