Testy - MP3, DivX, spotřeba, přetaktování
Kapitoly článků
Testy kódování multimédií
Lame 3.97 Multi-threaded encoder
U multi-theaded enkodéru Lame 3.97 alpha 2 se o chlup lépe vedlo desce s i945P čipsetem, v případě nepoužívání multi-threaded kódování (čili ne příliš využitého Hyper-Threadingu u Pentia 4) zvolil nForce4 Ultra čipset více šetření než práce a proto byl čas o poznání horší.
DivX 6.1 (pomocí VirtualDubMod a ATI AVIVO Converteru)
Naopak u kódování videa do DivXu byl o onen pomyslný „fous“ lepší čipset od nVidie, přičemž paradoxně u ATI AVIVO Converteru, který nevyužívá procesor úplně na 100 % a tedy by se nějaký čas na zásah EIST našel, byl výsledek na Intel čipsetu pomalejší. U VirtualDubu byl zvolen pouze test s vypnutým EIST, protože DivX 6.1 využívá aktivně obě softwarová vlákna, které procesor Pentium 4 s HT nabízí.
Spotřeba
Možná by se hodilo zmínit, že byla měřena spotřeba celé sestavy. Obě se lišily jen a pouze základní deskou, veškerý další hardware byl jeden a tentýž. Deska s čipsetem od nVidie si zaslouží pochvalu, protože na to, že pracuje v podstatě stejně svižně, jako konkurence, za to chce o něco méně energie.
Přetaktování
S přetaktováním jsem moc pokusů nedělal, spíše bych na tomto místě chtěl ukázat, že to jde a to docela snadno. Biostar ke svým deskám dává speciální „omalovánkový“ nástroj, kde je možné měnit ledacos, zejména tedy frekvenci sběrnice a napětí procesoru (násobičem lze hýbat jen u Extreme Edition variant) a další.
Oproti desce s konkurenčním čipsetem i945P se dařilo taktovat o poznání lépe. Jak sami vidíte, 3,8 GHz se podařilo docela snadno zachytit, byť se stabilitou už byly potíže. S i945P nebylo možné dostat se ani na 3,6 GHz, kde nForce4 Ultra Edition nedělala potíže. Stabilně se s i945P chovalo zhruba 3,43 GHz.
Přetaktovávat je možné i v BIOSu, na to je tu poměrně podrobný „Overclock Navigator“.