Testy - Parallel a Serial ATA, USB 2.0
Kapitoly článků
Testy přenosových rychlostí ATA a USB 2.0
USB 2.0
Nejprve trochu objasním způsob měření: Do USB portu byla připojena „USB to Parallel ATA“ redukce s čipem Cypress CY7C68300A. Na ní byl připojen 80GB pevný disk WDC WD800JB s 8MB bufferem, 7 200 otáčkami za minutu a rozhraním ATA/100 coby zástupce zařízení, které by mohlo být rychlejší než reálná přenosová rychlost USB rozhraní (a opravdu disk rychlejší byl).
nForce4 Ultra Intel Edition
Intel 945P Express Chipset
Přiznám se, že nevím, zda je limitujícím faktorem sama redukce, tedy čip od firmy Cypress, nebo v obou případech USB rozhraní „víc prostě nedá“. Výsledky jsou si však velmi podobné a lepší nemám.
Parallel ATA (lidově řečeno IDE)
V testu byl použit tentýž disk, jako v předchozím případě, jen byl přímo připojen na Parallel ATA rozhraní. Rychlejší jsem, bohužel, k dispozici neměl (např. s ATA/133 rozhraním).
nForce4 Ultra Intel Edition
Intel 945P Express Chipset
Zde už je jednoznačně limitujícím faktorem samotný disk, Intel čipset zde v Burst Rate dosahuje o trošku lepších výsledků, nForce4 Ultra IE je s ním však hodně srovnaný a rozhodně nedělá ostudu.
Serial ATA
V tomto testu byl použit hlavní disk, uvedený na začátku v testovací sestavě, tedy Western Digital WD740GD-00FLA0 (74,3GB 10 000otáčkový Serial ATA Raptor).
nForce4 Ultra Intel Edition
Intel 945P Express Chipset
Zde jsou výsledky také hodně vyrovnané, v Burst Rate však naopak vítězí nForce4 Ultra IE.
Zvěsti o tom, že čipsety nVidia nForce4 mají problémy se Serial ATA disky, jsme bohužel prověřit nemohli, např. připojením více disků. Otázkou zůstává, ke kterým nForce4 čipsetům se tyto zvěsti vážou. V případě této desky je Parallel ATA, Serial ATA a vůbec většina této „storage“ komunikace zajišťována zcela odlišným čipem nForce 430 v porovnání s jinými nVidia MCP čipy.