Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Testy: Teplota, hlučnost, spotřeba

Zabalené disky: Hitachi Deskstar T7K1000 HDS721075KLA330, Samsun
Vždy, když se rozhoduji, že si koupím nějaký pevný disk, hledám hranici, která pro mě představuje rozumný kompromis mezi kapacitou a cenou s tím, že kapacita by měla být pochopitelně co nejvyšší. Tou hranicí jsou dnes 750GB disky, což je druhá nejvyšší v současné době běžně dostupná kapacita, přičemž 1TB disky, které jsme si proklepli před třemi týdny, se jí začínají markantně blížit.

Kapitoly článků

5.  Testy: Teplota, hlučnost, spotřeba
6.  Hodnocení

Teplota

Testovací sestava:
Čipset AMD 780G, SB700

AMD Athlon X2 4850e, (2,5 GHz, 2×512 kB L2, TDP 45 W)

2×1 GB Corsair XMS2 DDR2-800 (CL4), DualChannel

Systémový disk Western Digital Raptor 74 GB SATA na SB700

Windows Vista Ultimate CZ x64

Ovladače od SB700: AMD AHCI v3.1.1540.25


Trochu k metodice testování. Stavu „v klidu“ bylo u všech disků dosaženo tak, že byly zapojeny, nastartován systém (z jiného disku) a pak jsme čekali, až se teplota ustálí a začne se zvedat už jen velice zanedbatelně. Nějakou tu hodinu to samozřejmě zabere, ale pak už disky s teplotou obvykle nehýbou, když se tedy po nich nic nechce. A systém byl nastaven tak, aby se snažil po nich nic nechtít.

Stav zátěže jsme nasimulovali následujícím způsobem. Všechny tři disky byly softwarově čistě v režii systému Windows Vista x64 zapřaženy do tzv. „prokládaného svazku“ (o velikosti 2+¼ TB), kdy se střídavě pracuje se všemi současně. Následně byl spuštěn tzv. Bart’s Stuff Test 5 a v něm dlouhosáhlá série náhodných zápisů, které předcházel sekvenční zápis testovacího souboru na zmíněný svazek. Test trval sám o sobě také několik hodin, takže se mohly všechny tři disky dostat do patřičné extáze, kdy kmitaly hlavičkami, jakoby jim měly upadnout. Po několika hodinách tohoto kmitání, kdy se teplota přestala viditelně zvedat, bylo provedeno měření. Po skončení testu si všechny tři disky v grafu, který sledoval jejich teplotu, mohutně oddechly a zchladily se. Odvedly kus práce v poměrně nepěkném vedru, které ten den zrovna panovalo (viz měření okolní teploty, která šla i během testů nahoru, pochopitelně vlivem sluníčka).

Teplotní výsledky vám nyní předložíme rovnou dva. V levé části tabulky jsou údaje, které naměřil náš digitální infračervený teploměr Voltcraft IR-230, vpravo jsou pak údaje z diagnostické technologie S.M.A.R.T. To, co měří S.M.A.R.T., je tak nějak dané a nelze to ovlivnit. Teploměrem jsme pak měřili tak, že jsme nalezli nejteplejší místo po obou stranách disku, které slouží k přišroubování do skříně.

Měření teploměrem Údaje ze S.M.A.R.T.
Hitachi
Deskstar
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Samsung
SpinPoint
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Seagate
Barracuda
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Okolní
teplota
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Hitachi
Deskstar
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Samsung
SpinPoint
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Seagate
Barracuda
V klidu

 °C

V zátěži

 °C

Je zajímavé, jak se údaje z disku od reality u jednotlivých modelů rozcházejí. Hitachi si k reálu něco přidá, Samsung si zase od reálu ubere a předstírá, že je chladnější, Seagate má jako jediný tendenci v tomto testu nešvindlovat. Výsledek je takový, že Seagate a Samsung jsou na tom prakticky stejně a Hitachi je teplejší, což tak prostě u disků Hitachi bývá.

Hlučnost

Pokud jde o hlučnost, ta byla testována tentokráte tak, aby se u testovaných pevných disků alespoň trochu rozléhala. Disk byl tedy umístěn do šuplíku bez vrchního krytu, který mírně některé zvuky zvýrazňoval a částečně tak simuloval umístění v odhlučněné skříni (v klasickém půlmilimetrovém plechu by to asi znělo lépe, ale zase to nebudeme přehánět). Šuplík byl umístěn na koberci, takže vibrace dále nepřenášel. Otestováno bylo také ticho, které v místnosti panovalo, pokud se disk netočil. Zbytek sestavy, která produkovala hluk, byl umístěn za dveřmi, které byly ještě pro jistotu zakryté polštářem, kabely od LCD (tentokráte bezezvučného) a klávesnice byly protaženy pode dveřmi (musel být vyjmut práh).

Ticho tam v komoře

 dBA

Hitachi
Deskstar
V klidu

 dBA

Seek

 dBA

Samsung
SpinPoint
V klidu

 dBA

Seek

 dBA

Seagate
Barracuda
V klidu

 dBA

Seek

 dBA

Výsledky jsou, jaké jsou, pravdou je, že Hitachi je skutečně trošku svištivější, jeho otáčky jsou slyšitelnější. Co však v grafech nezahlédnete, protože se to prostě neprojevilo, je vibrování disku Seagate, to už bychom jej opravdu museli umístit do nějaké jednodušší levnější PC skříně, tam by se možná jeho vibrace projevily v plné kráse a mohu vám říci, že vydržet u takového disku dlouhodobě nebude nejspíše žádný med, bez nadsázky se dá říci, že i když má Hitachi hlučnější provoz, jde o příjemnější zvuk, než vydává Seagate. Velice příjemná je pak tichost Samsungu, který se projevuje až při seeku, přičemž ani to není žádná tragédie. Dneska jsou vůbec ty disky tak nějak tiché, vzpomínáte na loňskou galerii diskových rachotů? ;-)

Spotřeba

Zdroj, který napájel při testu spotřeby pevné disky

Spotřebu jsme tentokráte měřili jinak. Neměřila se celá sestava, ale jen samotný disk, a to měřákem Voltcraft Energy Check 3000, který zjišťuje odběr ze sítě rovnou ve wattech. Disk byl totiž napojen na separátní zdroj, který se dodává od jedné takové hezké multifunkční USB-to-ATA redukce (podobná v prosinci roku 2006 testovanému Scythe Kama Connect, i ten zdroj je hodně podobný, ne-li stejný s jiným štítkem). Je schopen na obou větvích (12V i 5V) dodávat až 2 A, což je pro všechny dnes používané disky dostatečné, často více než dvojnásobné než požadované množství proudu.

Náš měřák samozřejmě není žádná přesná záležitost, jeho výsledky jsou tedy spíše orientační. Nebyl-li zdroj vůbec připojen, objevila se na displeji měřáku čistokrevná 0,0. Už po připojení samotného šuplíku se zvedl odběr na stabilních 0,4 W, které si nejspíše vzaly zelená LEDka s odporem (všechny větráky byly odpojeny), takže tato hodnota je z měření pokaždé odečtena (výsledky jsou tedy již bez tohoto jalového odběru).

Hitachi
Deskstar
V klidu

 W

Seek

 W

Samsung
SpinPoint
V klidu

 W

Seek

 W

Seagate
Barracuda
V klidu

 W

Seek

 W

Hitachi je po pravdě pěkný mlsoun, zejména pokud dojde na pořádnou práci, to už si bere málem dvakrát tolik, co v době odpočinku. Samsung i Seagate jsou na tom v průměru stejně.

Nastal čas pro vyhodnocení kvizu s ďábelsky rychlým diskem v testu PCMarku 05. Počítáme, že 99 % z vás hádalo správně, že jde o nefalšovaný RAM disk :). Akorát nemá 750 GB, ale jen 3 GB. Jeho „plotny“ vyrábí Apacer Technology a připojen je na „řadič“ AMD Athlon 64 X2 5000+.

XP Startup

 MB/s

Application loading

 MB/s

General Usage

 MB/s

Virus Scan

 MB/s

File Write

 MB/s

Score

 bodů

Kapitoly článků
5.  Testy: Teplota, hlučnost, spotřeba
6.  Hodnocení

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Srovnávací test tří 750GB pevných disků

Pondělí, 9 Červen 2008 - 17:36 | Anonym | Já bych měl dotaz k testu spotřeby - jestli jsem...
Úterý, 6 Květen 2008 - 11:07 | vaclav sevcik | caute , mam tento disk - pouzival som ho na...
Úterý, 15 Duben 2008 - 11:49 | Anonym | Pekna recenze. Samsung si hned objednavam. :)
Úterý, 8 Duben 2008 - 19:29 | Anonym | To Rejdi: Chyba se týkala konkrétně a pouze desek...
Úterý, 8 Duben 2008 - 19:24 | Anonym | To Hroch007: Asus A8N SLI DeLuxe byl pekný šmejd...
Pátek, 4 Duben 2008 - 23:10 | WIFT | >> F: Ano toho bych se nebál,...
Pátek, 4 Duben 2008 - 23:06 | Anonym | Tim bootuje jsem myslel hlavne tu prvni fazi v...
Pátek, 4 Duben 2008 - 20:44 | WIFT | >> F: Když počítač bootuje, disk už...
Pátek, 4 Duben 2008 - 19:10 | Aleš Stárek | No na to že nám v kamerovém systému jeden WD...
Pátek, 4 Duben 2008 - 16:25 | Anonym | Stezovat si, ze z disku necumi...

Zobrazit diskusi