Testy: Teplota, hlučnost, spotřeba
Kapitoly článků
Teplota
Metodika testování se sice nezměnila, testovací prostředí však bohužel ano, protože jej hodně ovlivňuje okolní teplota. I tak bylo vyvinuto co největší úsilí, aby teplota při testování byla shodná jako při testování původní trojice 750GB disků (ano, na scénu přišla černá magie a přemlouvání počasí, aby bylo právě takové, jako zhruba touto dobou před měsícem). Nakonec se docela i zadařilo a skutečně bylo dosaženo tak podobných teplot okolního prostředí jak v klidu, tak v zátěži, jak to jen bylo možné. V nejhorším případě se dají určitě mezi sebou porovnávat výsledky obou Westernů. Teplotní výsledky vám opět předložíme dva, jeden z teploměru Voltcraft IR-230, a druhý ze S.M.A.R.T..
|
Disky WD mají ve svém nitru čidlo, které až překvapivě shodně odpovídá povrchové teplotě boků disků měřené naším IR teploměrem. Sympatický je však „ledový klid“, s jakým pracuje GreenPower. A na ten klid se podíváme v dalším měření.
Hlučnost
Rovněž metodika testování hlučnosti se nezměnila, u té se však nezměnilo ani prostředí a okolní „ticho“ bylo ve dvě v noci naměřeno právě takové, jako ve dvě v noci v době testování první trojice disků, takže výsledky jsou poměrně dobře srovnatelné. Pokud bych měl hodnotit subjektivní pocit vibrování disku v ruce, u GreenPoweru, dokud je studený a nebude se s ním mávat, snad ani nejde poznat, že máte v ruce disk v provozu. U „černého“ Caviaru SE16 to poznat jde, ale řekl bych, že vibrace jsou nižší než u Seagate. Hitachi spíše „ševelí“ a Samsung je na tom podobně jako WD GreenPower, ale i tak je to markantní rozdíl ve prospěch GreenPoweru. Na tom „zelenáči“ je prostě vidět (či spíše „cítit“) obrovská preciznost v provedení.
|
Dle očekávání si na první příčku v tichosti stoupl neohroženě WD GreenPower, který v běžném počítači prakticky neuslyšíte, dokud nezačne mávat hlavičkami, a i v takovém případě je na tom lépe než do té doby v testu vedoucí Samsung. I běžný WD Caviar je v klidu poměrně tichý, ale jak dojde na práci hlaviček, může si podat jejich ramínka s Hitachi.
Spotřeba
Spotřebu jsme opět měřili měřákem Voltcraft Energy Check 3000, který zjišťoval odběr zdroje, na nějž byl testovaný disk sám připojen.
|
Když firma Western Digital tvrdí, že se jí povedlo u disků GreenPower snížit spotřebu oproti běžným o 38 %, vzato kolem a kolem zas až tak moc nelže. V klidu je to totiž o 41 %, v zátěži o 31 %. Pikantní na tom je, že běžné „nezelené“ 750GB disky WD jsou v klidu nejhladovější. Zelené jsou svou nízkou spotřebou skutečně příjemně nenáročné, ale kde vzal výrobce údaj 4 W v klidu a 7,4 W při seeku, to nám zůstává poněkud zahaleno tajemstvím. Asi si něco jalového vezme i onen zdroj na to, aby byl schopen disky živit, ačkoli pokud není zatížen, objeví se na měřáku skutečně 0,0 W odběru.