Testy: Zápis na DVD+R DL a jeho kvalita
Kapitoly článků
Dnes se možná dočkáme historicky prvního zápisu rychlostí vyšší než 4× do dvou vrstev. O několik řádků výše jsem napsal, že s DVD-R od TY je zaznamenán jediný případ overspeedu. Kdyby to byla čistá pravda, rychlejšího zápisu na DVD+R DL než 2,4× bychom se s Toshibou nedočkali určitě, protože média pro jinou rychlost se zatím nikde ve světě neprodávají. Z toho vyplývá schopnost zapisovat overspeedem také na DVD+R DL. Už jsme tu měli vypalovačky, které povolí na Verbatim s certifikací pro 2,4× zápis vypalovat 4× speed. Dnes poprvé má být čtyřka prolomena prostřednictvím Toshiby SD-R5372. Je vůbec možné, aby byl disk dvouvrstvý, 2× překročenou rychlostí smažený, v jiných mechanikách čitelný?
Zápis DVD+R DL 2,4×
Nejprve se podívejme, na co budeme vypalovat a jaké rychlosti zápisu Toshiba nabízí.
Je to Verbatim s MID MKM 001. Výrobcem určená rychlost zápisu je 2,4×. Toshiba opravdu nabízí krom certifikované rychlosti také 4× speed zápis a také to hlavní, čím je výjimečná, rychlost zápisu DVD+R DL 5×! Pro zápis použijeme DVD Decrypter 3.5.1.0.
Na DVD+R DL je zapsán image filmu Čistá duše. Rychlost zápisu maximální.
Po úspěšném zápisu trvajícím 22 minut 15 sekund je oznámena průměrná rychlost vypalování 4,7× a maximální 5×. Nejedná se tedy o čistokrevný CLV zápis. Podle průběžných informací, které Decrypter po celou dobu vypalování podává, je zápis zahájen rychlostí 2,4×. Do dvou minut se rychlost postupně zvyšuje, až je dosaženo maximální možné 5. V závěru, opět přibližně 2 minuty před ukončením vypalování, je rychlost snižována k startovací 2,4×. Krom této zvláštnosti je také při vypalování DVD+R DL neustále kontrolována vhodnost zvolené strategie zápisu s připraveností kdykoliv zasáhnout, pokud by parametry zápisu nevyhovovaly požadavkům na kvalitu.
Kvalita zápisu DVD+R DL 2,4×@5×
Na zápisu do dvou vrstev budou ještě u TSST muset zapracovat. Disk je čitelný, zas o tolik povolené hodnoty překročeny nejsou a druhá vrstva je v naprostém pořádku. Na první vrstvě jsou místa s limitem překročeným u PI dvojnásobně, u PIF i trojnásobně. Nic kritického, ale když už normy jsou, měly by se dodržovat.
Čtení DVD+R DL 2,4×@5×
Toshiba přesně ukáže místo, kde je chyb více, než je zdrávo. Ostatní vypalovačky, v kterých byla čitelnost tohoto disku ověřována, jej přečtou bez potíží, záleží na jejich schopnosti opravovat chyby. Liteoni nezaznamenají žádnou abnormalitu, Plextor ukáže dvě krátké vlnky a MSI DR-16D čte podobně, jako Toshiba. Stolní rekordér Cyberhome nenačítá žádná vypalovaná dvouvrstvá média, Yakumo přehraje film s malým zakolísáním. Book Type je nastaven natvrdo, vždy zapíše plusový disk s Book Type DVD-ROM. Kvalitu zápisu DVD není možné s Toshibou SD-R5372 ověřit, KProbe s chipsety Toshiba nepracuje, ani CD DVD Speed.