Toshiba SD-R5372 - recenze (16×12×5 DVDR/RW/DL, IDE)
Kapitoly článků
Co si domů přinesete
- DVD±RW Toshiba SD-R5372
- Letáček s bezpečnostními informacemi
Také tentokrát je Toshiba v bulk balení, domů si ji přinesete v igelitovém sáčku bez jakéhokoliv příslušenství, jen s lístkem o bezpečném zacházení se zařízením používajícím laser a s adresou servisního centra pro Evropu v Německu. Také tentokrát je Toshiba SD-R5372 produktem korporace Toshiba Samsung Storage Technology. Na webu výrobce je k dispozici velmi podrobný manuál i rozsáhlá specifikace obsahující údaje, které jiní výrobci obvykle nepublikují.
Přední panel
- Tlačítko pro vysunutí CD
- 1× indikační LED
- Otvor pro nouzové vysunutí
Vzhledově nijak přitažlivá, alespoň že se vyrábí i v černém provedení. Na výsuvné plotně, která je u béžové verze také béžová a při vysouvání se nepřirozeně chvěje a vydává škaredé zvuky, jsou tři loga. DVD Fora, Aliance a CD-RW Ultraspeed. Logo kompatibility DVD+R DL není. Proti prachu je opatřena těsněním na nepohyblivé části. Tlačítko pro vysunutí/zasunutí plotny je zavěšeno shora, při stisku je vhodné působit stejným směrem. Popis indikovaných činností svitem jedné zelené LED je snadný. Při vysouvání, zasouvání a načítání LED bliká, při čtení a zápisu svítí.
Zadní panel
- Konektor pro napájení
- IDE konektor
- Jumpery - MASTER, SLAVE, CSEL
- Audio konektor (4-pin)
- Digitální výstup audia
Výrobní štítek
A vida. Už ne Japonsko, ale výrobna na Filipínách.
Co je uvnitř
Nahoře Toshiba SD-R5272, pod ní SD-R5372. Na první pohled jsou stejné, konstrukční uspořádání se opravdu neliší. Ale je tu nová optika i chipset, takže na firmwarové hrátky se dá zapomenout. Tišťák má na sobě označení H552B, což by značilo i na použití v Samsungu. Ten ale kupodivu používá chipset MediaTek.
Specifikace
|
?: Podle specifikace čte DVD-ROM DL 12×, podle měření jen 8×.
??: Vypalované DVD čte 12×, ale způsobem P-CAV.
???: Specifikace nehovoří o rychlostech a způsobu zápisu DVD+R DL, ani o jeho podpoře pro zápis a čtení.
Ještě nikdy jsem neměl k dispozici tak rozsáhlou specifikaci. Krom zde uvedených údajů jsou v té originální například informace o maximálních délkách použitých kabelů (2m napájecí,
0,46m IDE, 3m audio), rozepsané konkrétní přenosové rychlosti a rychlosti otáčení disků konkrétních standardů, ale třeba i takové zajímavosti, kolik kV elektrického výboje ještě mechanika přežije, nebo kolikrát za rok můžete použít tlačítko Eject, kolikrát lze použít konektory napájení a IDE (20×) a další důležitosti. Ve specifikaci se ale vůbec nehovoří o použitých technologiích. A to by se mělo. Proti podtečení bufferu ochrana je, to dá rozum. Podle našich testů je také jasné, že Toshiba SD-R5372 používá podobnou technologii pro optimalizaci zápisu, jakou jsme viděli například u Nec ND-3500A. Nejen před začátkem vypalování je disk otestován pro nastavení optimální rychlosti zápisu, také během procesu je zvolená rychlost neustále kontrolována. Ne ve specifikaci, ale v komerčních informacích jsem nalezl zmínku o schopnosti vychylovat čočku při potřebě správného ostření na nerovném (zakřiveném) disku. Tuto technologii známe, používá ji např. Pioneer od verze A06 a zove ji Liquid Crystal Tilt. Ve stejném materiálu se také dočteme o jakési technologii Strengthening the writing performance by calibrating the laser power not only on the inner side but also the outer side of the dics, volně přeloženo jako "zvýšený důraz na kalibraci laseru nejen u vnitřního, ale také na vnějším okraji disku". Poslední, nikde nepsanou, jen zjištěnou schopností je Overspeed, který obvykle mezi technologie zařazujeme.