Těžaři zahajují masové prodeje grafických karet. Má nákup smysl?
Zdrojem použitého hardwaru jsou jednak klasičtí těžaři a jednak asijští provozovatelé internetových kaváren, kteří během covidových restrikcí neměli návštěvníky a ušlý zisk se rozhodli kompenzovat těžbou. Použitou GeForce RTX 3060 Ti od nich lze získat v přepočtu mezi $300 a $400, což je většinou pod úrovní doporučené ceny ($399), za kterou se karta prakticky nikdy neprodávala.
Uživatelé se k těmto nabídkám staví různě. Jedna skupina v nich vidí způsob, jak získat grafickou kartu za výhodnější cenu (někteří z nich nicméně radí ještě počkat na výhodnější ceny). Druhá skupina naopak vybízí k ignorování nabídek. Důvody jsou různé. Někteří uživatelé upozorňují na to, že právě těžaři kryptoměn zdeformovali trh a nakupování karet za ceny jen mírně pod doporučenými částkami je uživatelé vlastně v této činnosti podporují. Další uživatelé vidí v nákupu těchto karet obligátního zajíce v pytli.
Někteří těžaři sice mohli karty provozovat šetrně, s ohledem na ceny energií pod úrovní továrního TDP (podvoltované či podtaktované), jenže jiní nemuseli. Ti, kteří měli zkušenost z předchozích vln (kdy jakékoli množství vytěžené kryptoměny s růstem cen Bitcoinu znásobilo hodnotu), zkrátka nemuseli svů „business model“ stavět na energetické efektivitě, ale na snaze získat co největší objem kryptoměny s vidinou růstu její hodnoty (jak to dopadlo, je z tohoto hlediska vedlejší). Pokud uživatel nezná přesné osudy karty, kterou kupuje, podstupuje značné riziko.
Dalším faktem je, že pokud se potvrdí, že mainstream nadcházející generace nabídne výkon současného high-endu za cenu do $500 (a s dvouletou zárukou), pak se retrospektivně bude jevit nákup karty o výkonu kolem GeForce RTX 3060 Ti za ≤$400 (prakticky bez záruky) jako značně nevýhodný.
via VideoCardz