Těžební karty s jádry Pascal nemají obrazový výstup ani plnou záruku
Bez ohledu na konkrétního výrobce lze na kartách vypozorovat několik společných rysů. Můžeme předpokládat, že Nvidia stanovila nějaké podmínky, za kterých mohou výrobci její GPU využívat k výrobě těžebních karet.
Model Colorful
Bez GeForce
Za prvé je to název. Neobsahuje slovo GeForce, které by snadno mohlo vést hráče neznalého soudobé situace ke koupi karty, která není určena pro něj. Všechny zatím známé modely jsou označeny kódem GPU. Například výše vyobrazená Colorful P106-100 (nese jádro Pascal P106, které známe z GeForce GTX 1060).
Mining / Miner
Druhý rozdíl, který však zřejmě není tesaný do kamene, je častý výskyt slova mining / miner v názvu. MSI P106-100 Miner, P104-100 Miner nebo Asus Mining P106 6G jdou ve svém označení ještě důsledněji za určením produktu.
Modely Asus
Bez obrazového výstupu
Na žádné z doposud známých karet nejsou přítomny obrazové výstupy. I v případě, že je na ilustračním snímku vidíte, jde o omyl výrobce, který použil snímek nebo render GeForce namísto těžební edice. Popisy a oficiální specifikace výslovně uvádějí absenci jakéhokoli rozhraní k monitoru. Tato vlastnost je patrně nejpodstatnějším rozdílem oproti herním kartám - snižuje totiž bazarovou hodnotu karet na nulu.
Zatímco herní kartu lze po skončení těžební mánie prodat za zbytkovou cenu (řekněme polovinu hodnoty nové karty, někdy i více), o kartu bez výstupu bude prakticky nulový zájem. Jistě se najdou kutilové, kteří by mohli mít zájem o náhradní díly, případně se pokusí výstup přiletovat (omezení ale může být dáno i na úrovni čipu, PCB či BIOSu; to zatím není jasné), ale těch nikdy nebude tolik, aby poptávka vyrovnala nabídku a mohla bazarovou hodnotu dostat na z ekonomického hlediska zajímavou úroveň.
Standardní konfigurace
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měnilo cokoli v konfiguraci a výbavě karty oproti herním modelům. Jsou použité běžně známé chladiče, standardní kapacity paměti i takty, které nabízejí GeForce. Možná je to dáno i tím, že v případě modelů postavených na jádrech GP106 a GP104 není příliš kam ustoupit. V případě GP106 teoreticky existuje možnost volby mezi 3GB a 6GB konfigurací, jenže nižší je už v současnosti poměrně těsná a v případě GP104, která je osazena GDDR5X, patrně nejsou k dispozici 4Gbit čipy, se kterými by bylo možné dosáhnout 4GB kapacity při zachování 256bit sběrnice.
Modely MSI
Nižší cena
Doporučená cena těžebních karet je mírně nižší než v případě GeForce. Zatímco nejlevnější GeForce GTX 1070 v okamžiku přípravy tohoto článku nabízí NewEgg za $369,99 po odečtení vratné zálohy (ASUS GeForce GTX 1070 DUAL-GTX1070-O8G), vyjde těžební varianta podle TweakTown na $350. Zájemce tudíž ušetří $20. Výraznější úspory lze dosáhnout u modelů s jádrem GP106, které lze jakožto GeForce s 6 GB paměti pořídit po odečtení vratky za $234,99, kdežto v těžebním provedení již od $200.
Zkrácená záruka
Namísto standardní záruky, kterou výrobci poskytují na herní varianty (a která bývá v zahraničí 1-3 roky, u nás přinejmenším 2 roky), je nabízena zkrácená záruka na 3 měsíce. Není zatím jasné, jak tohle bude řešené v našich končinách, kde je minimální délka záruky stanovená zákonem, ale v ostatních částech světa se výrobce po třech měsících od prodeje vzdá odpovědnosti. Nejen, že jsou tím eliminovány náklady výrobce na řešení reklamace, ale má to i částečný vliv na bazarovou hodnotu - u hardwaru bez záruky bývá výrazně nižší.
Podle neoficiálních informací se karty dostanou do prodeje ještě tento měsíc.