Thunderbolt 5: 240W nabíjení a 120Gb/s propustnost v příštím roce
USB4 vzniklo na bázi Thunderbolt 3.0. Thunderbolt 4.0 pak byl spíše kosmetickou úpravou Thunderbolt 3.0, takže nešlo o obvyklý posun. Obě verze totiž podporovaly datovou propustnost až 40 Gb/s, přičemž novější varianta stanovila minimální podporovanou rychlost na 32 Gb/s.
Thunderbolt 3.0 a 4.0 byly v maximální konfiguraci vybaveny dvěma 40Gb/s linkami, z nichž každá zajišťovala komunikaci jedním směrem. Thunderbolt 5.0 40Gb/s linky zachovává, pouze zdvojnásobil jejich počet ze dvou na čtyři. Jak je možné s dvojnásobným počtem linek dosáhnout trojnásobek datové propustnosti (120 Gb/s místo 40 Gb/s)?
Thunderbolt 5.0 - datová propustnost (Intel via VideoCardz)
V podstatě jednoduše. Pokud bude potřeba v jednom směru přenášet vyšší objemy dat než ve druhém, mohou v daném směru data přenášet až tři linky (3× 40 Gb/s) ze čtyř.
Možnosti Thunderbolt 5.0 (Intel via VideoCardz)
Thunderbolt 5.0 dále zvyšuje maximální napájecí (nabíjecí) příkon ze 120 wattů na 240 wattů. To by se mohlo jevit jako dostatečné pro napájení notebooků, ale pokud by to mělo stačit pro všechny modely, měl i zde Intel sáhnout ke ztrojnásobení. Je sice pravdou, že nejvýkonnější mobilní procesory Intelu (aktuálně Core i9-13980HX) mají 55W TDP - to je však spíše papírová hodnota. Limit spotřeby je 157 wattů a je veřejným tajemstvím, že Intel motivuje výrobce notebooků ke zvýšení tohoto limitu. Například MSI má nastavenou hodnotu 220 wattů (s ostatními komponentami by se tedy do možnosti napájení přes Thunderbolt 5.0 notebook nevešel) a pokud je zátěž GPU minimální, může být limit procesoru zvýšen až na 250 wattů.
Srovnání různých generací Thunderbolt (Intel via VideoCardz)
Otázkou zůstává, jaké notebooky plánuje Intel rozhraním Thunderbolt 5.0 osadit. Podle VideoCardz by mohlo jít o modely s procesorem Meteor Lake (který by měl mít podstatně nižší energetické nároky), na druhou stranu Meteor Lake má být vydán letos, zatímco Thunderbolt 5.0 se má na noteboocích objevit až v příštím roce. Z těchto informací proto není jasné, zda letos dojde na vlnu notebooků s Meteor Lake a bez Thunderbolt 5.0 (a příští rok přijde nějaký refresh s Thunderbolt 5.0), nebo zda letošní vydání Meteor Lake bude spíše papírové a první notebooky dorazí až po Novém roce rovnou s novým rozhraním.
Intel via VideoCardz