Trumpova cla zatím stanovila výjimku na čipy, jejich cenu však ovlivnit mohou
Dalo by se říct, že je dobrou zprávou, že na čipy se cla představená Donaldem Trumpem vztahovat nebudou. Výjimka se týká čipů vyrobených na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, v Japonsku, Evropě, dokonce i v Číně. Problémem ovšem je, že tento stav nebude definitivní, neboť (neznámo kdy) mají být představena cla stanovená i pro čipy vyrobené v těchto zemích a oblastech.
I kdyby stávající výjimka byla dlouhodobá a vydržela řekněme několik let (což samo o sobě není příliš pravděpodobné), neznamená to, že cla ceny čipů neovlivní. Výjimka se totiž týká pouze samotných čipů, nikoli nástrojů a substrátů. Za ty v případě dovozu z Evropy zákazník (tj. americká továrna) zaplatí o 20 % více a při dovozu z Japonska o 24 % více. Jinými slovy, pokud si nějaká továrna na území USA objedná pět High-NA EUV skenerů od ASML, nebudou ji stát standardních 5× 380 milionů dolarů, ale 5× 456 milionů dolarů, tedy o 380 milionů více. Zkrátka, za prostředky, za které si například Intel dosud pořídil 6 EUV skenerů, si od příštího týdne pořídí jen 5.
High-NA EUV skener (ASML)
Tyto stamiliony navíc bude muset někdo zaplatit a tím někým nebude nikdo jiný, než koncový zákazník. Ačkoli tedy importní cla na čipy USA (zatím) nestanovila, již stávající opatření v dlouhodobém horizontu ceny čipů ovlivní a to navíc nejen na území USA, ale (co se čipů vyrobených v USA týče) po celém světě.
Nelze vyloučit, že až vyplynou všechny paradoxy této celní politiky, bude nastavení výjimek nebo výše cel upravena, ale nyní poškozuje nově zavedený stav především americké výrobce, neboť tentýž čip vyrobený v nové továrně v USA a v továrně na Tchaj-wanu bude v případě USA dražší o vyšší ceny vstupů (importní cla na nástroje a substráty). Například Evropu tak při stávajícím nastavení podmínek bude výhodnější nakupovat čipy vyrobené na Tchaj-wanu než čipy vyrobené v USA.