TSMC nesmí na 2 nm vyrábět mimo Tchaj-wan, USA si počkají
Původním cílem vzniku továrem TSMC na půdě USA bylo zajištění nejnovějších procesů společnosti Apple. USA měla výstavbu podpořit daňovými úlevami, nakonec došlo na dotační fond CHIPS Act, který zajistil $6,6 miliard dolarů, ale vypadá to, že Apple na nejnovějších procesech na půdě USA vyrábět nebude.
Ministr hospodářství Tchaj-wanu, J. W. Kuo, oznámil, že z důvodu „technologické ochrany“ TSMC nesmí na 2nm procesu vyrábět čipy mimo samotný Tchaj-wan. Toto omezení se bude vztahovat i na všechny další procesy a bude platit vždy pro nejpokročilejší proces tohoto výrobce. Jinými slovy, zahraniční továrny mohou spustit 2nm výrobu poté, co TSMC na Tchaj-wanu rozběhne 1,6nm (16A) výrobu.
Fab 21 v Arizoně (TSMC)
Továrna TSMC Fab 21 v Arizoně měla v první fázi (první pololetí 2025) spustit výrobu na 5nm a 4nm procesu a následovat měla výstavba druhé fáze, která by byla vybavená pro 3nm a 2nm výrobu. Ta tedy měla již podle předchozích plánů dorazit později, nicméně při současných pravidlech nebude omezena dokončením a výbavou továrny, ale vládními pravidly Tchaj-wanu. Stejně tak budoucí náhrada 5nm linek za 1,6nm bude čekat na spuštění výroby na nástupci 1,6nm procesu na Tchaj-wanu.
V praxi to znamená, že původní záměr výroby v USA na nejnovějších procesech, které tradičně využívá Apple, bere za své. Pro Apple bude mít využití těchto kapacit pouze pro čipy, které jsou minimálně o generaci starší než jeho aktuální nabídka.
Připomeňme, že nejde o jedinou komplikaci výroby v USA. Pro pokročilejší metody pouzdření jako CoWoS a InFO nejsou v současnosti na půdě USA kapacity. TSMC sice spolupracuje s tamní společností Amkor, které poskytne potřebné technologie, ale než Amkor rozšíří kapacity na pokrytí kapacit továrny Fab 21, bude muset být nějakou dobu křemík vyrobený v USA pouzdřen v Asii, což si vyžádá nějaký čas a logistiku navíc.