TSMC, Sharp a Foxconn zvažují výstavbu továren v USA
Donald Trump dal opakovaně najevo, že by uvítal, pokud by se na půdě USA vyrábělo více hardwaru. Timu Cookovi jasně naznačil, že by mu udělal radost americký iPhone. Ať už tím nový prezident myslel telefon smontovaný v USA, nebo sestavený z komponent vyrobených v USA, zdá se tato vize realizovatelnější než v době, kdy onen telefonát se šéfem Applu proběhl. Trump se totiž své plány rozhodl podpořit o finančně a daňovými úlevami, což některé zahraniční výrobce zaujalo.
Morris Chang, prezident a někdejší CEO TSMC, prohlásil, že nevylučuje výstavbu továrny ve Spojených státech v reakci na nabídku Donalda Trumpa, byť výroba čipů v této zemi nemusí být nutně dobré rozhodnutí. Chang nicméně připomněl, že téměř dvě třetiny příjmů společnosti pocházejí od amerických zákazníků a TSMC už v zemi pracovní místa vytvořila.
Sharp, který od léta patří Foxconnu, ale který má stále v určitých ohledech autonomii, analyzuje situaci a připravený má zcela konkrétní plán. Jakožto partner Foxconnu by vytvořil návrh na výstavbu továrny, kterou by financovali společně. Určena by byla primárně pro výrobu displejů. Podle informovaných zdrojů by šlo o investici - a tedy i továrnu - podobných proporcí, jako je nová výrobna LCD televizí v Guangzhou (Čína). Ta byla založena v prosinci a hotová by měla být za méně než dva roky. Řeč je tedy o 8-9 miliardách dolarů.
Vzhledem k tomu, že TSMC, Sharp i Foxconn patří ke klíčovým dodavatelům Applu, je americký iPhone o krůček realizovatelnější představou. Je ale třeba zdůraznit, že ani jedna z firem se zatím definitivně nerozhodla a zřejmě zvolily vyčkávací taktiku, kterou nemohou nic ztratit - je ale šance, že se dočkají telefonátu z kanceláře prezidenta třeba s nabídkou konkrétních daňových úlev, které jejich váhání překlopí správným směrem.