UASP na USB 2.0? Jde to, ale dře to (zatím)
Kapitoly článků
Už v dobách, kdy se začalo o UASP hovořit, padla zmínka, že UASP pomůže zrychlit i stávající USB 2.0 zařízení na USB 2.0 řadičích. Dnes můžeme s téměř stoprocentní (nepatrné procento si necháváme pro strýčka Příhodu) jistotou tvrdit, že to půjde, tedy v tom smyslu, že i na USB 2.0 řadiči bude možné nainstalovat UASP zařízení právě jako UAS Mass Storage.
V našem případě však nastal stejný problém jako s USB 3.0 řadičem v čipsetu AMD A75: práce s takto připojeným zařízením drhla a zařízení tak prakticky nebylo schopné projít testem. Povedlo se nám nicméně po asi hodinové trpělivosti vyždímat z CrystalDiskMarku něco přes 33 MB/s čtení a kolem 30 MB/s zápis (vše sekvenční), z čehož usuzujeme, že mezi operacemi jsou nějaké velmi dlouhé prodlevy, až zátuhy v komunikaci, samotný přenos dat poté, co se zadaří jeho zahájení, nějak běží. Zmíněné rychlosti nejsou samozřejmě nic moc (prakticky stejné jako bez UASP), očekávali jsme více, ale vzhledem k tomu, jak to (ne)fungovalo, z toho raději nebudeme zatím vyvozovat žádné závěry.
Zkoušeli jsme to i na USB 2.0 řadiči čipsetu AMD A75, se stejným výsledkem. Přes USB 2.0 to zatím nechce chodit, přestože se zařízení korektně nadetekuje. Výměna výchozích ovladačů z Windows 8 za ovladače od výrobce není dobrý nápad, protože jde o ovladače pro Windows 7, které sice Windows 8 v pohodě nainstalují (když jim je vnutíte jako alternativní), ale UASP na nich nechodí vůbec (nadetekuje se pouze UAS Mass Storage Device, ale není na něm žádný disk – je to proto, že tyto ovladače nepočítají s prokolem 62 pro UASP – nezřídka se také stane, že systém spadne do modra).