První test UASP USB 3.0 zařízení
Kapitoly článků
Nejprve bychom si dovolili zapochybovat nad tím, že nám zapůjčený vzorek je obecně World's 1st, neboť máme podezření, že už na trhu existují UASP zařízení, jen se tak zatím neprezentují. Je to z důvodu neexistence podpory UASP v nejrozšířenějším operačním systému, tedy Windows. Taková zařízení se ale na trhu špatně hledají, protože hledání dle podpory UASP vám žádný výsledek nedá. Domníváme se, že UASP zařízení se začnou množit jak houby po dešti až v souvislosti s uvedením systému Windows 8, který již obsahuje nativní podporu UASP, pročež očekáváme, že s tím už nebudou žádné problémy. Momentálně s tím ale problémy jsou, což samozřejmě rané verzi Windows 8 nezazlíváme, naopak jsme byli rádi, že jsme mohli krátce nahlédnout do budoucnosti, ve které UASP své místo rozhodně má.
Testované zařízení nám zapůjčili z ASUSu, přičemž jde o klasický externí boxík pro 2,5” disky či SSD, kde je USB3-SATA můstek ASMedia ASM1051E. Vtip je v tom, že podobné zařízení s podobným můstkem jsme už v redakci měli, když jsme testovali USB 3.0 vůbec poprvé v podání samostatného řadiče, který obsahoval i 6Gbit/s SATA rozhraní. Tenkrát jsme měli tu čest s můstkem ASM1051 (bez E). Jediný rozdíl ve specifikaci obou čipů spočívá v podpoře 6Gbitového SATA rozhraní na jedné straně můstku, zbytek je stejný.
Ani u jednoho z těchto čipů ASMedia nezmiňuje podporu UASP, z čehož soudíme, že je to jednoduše jen otázkou patřičného firmwaru.
Abychom využili zařízení naplno, sehnali jsme znovu na test pořádný SSD „třetí generace“, konkrétně 120GB Kingston HyperX. Ten má 6Gbitové SATA rozhraní, takže jsme byli zvědavi, zda jej s čipem ASM1051E využijeme a dostaneme se tak poprvé s USB 3.0 nad 300 MB/s.
Jaké rychlosti tento SSD zvládá, jste si už u nás mohli přečíst:
Protože jsme ale tentokráte šli nikoli po rychlosti SSD, ale po co nejvyšší rychlosti bez ohledu na smysl dat, provedli jsme další měření, kdy přenášená data byly samé nuly. Ty se velmi dobře komprimují, o což se stará řadič SandForce v SSD, a menší množství dat se rychleji ukládá na flash čipy. Takže jsme dosáhli těchto rychlostí (pro názornost jsme měření provedli Na třech momentálně asi nejzajímavějších platformách: Intel P67, AMD SB950 (+990FX) a AMD A75. Všechny SATA řadiče v těchto čipsetech mají 6Gbit/s rozhraní (o vítězi je asi jasno).
Zhruba takový je tedy potenciál onoho SSD Kingston HyperX. Pojďme se zkusit těmto rychlostem přiblížit s UASP.