Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal“: novinek poskrovnu, zčásti kontroverzních
Tou první věcí, na kterou musíme upozornit, je velikost instalačního CD. To nám s touto verzí výrazně přeteklo přes 80minutové CD, například amd64 varianta si řekne o 763 MB, což znamená buď 790MB/90min CD, nebo DVD či flashku. Na 700MB CD toto nedostane overburnem ani Chuck Norris.
Ubuntu 12.10 pokračuje v integraci sociálních věcí a webových služeb do prostředí systému, resp. do desktopu Unity (aktuální nese číselné značení 6.8). 12.10 umí u podporovaných služeb nabídnout přímý spouštěč, který vám otevře příslušnou webovou stránku této služby (řekněme že by to šlo označit například za lépe integrovanou obdobu někdejšího projektu Mozilla Prism).
Podporovány jsou desítky služeb, sluší se zmínit třeba Facebook, Twitter či Googlí služby. Současná implementace ale neumí osekat kupříkladu GUI prohlížeče tak, aby zbytečně nerušil ovládacími prvky, které k takto spouštěnému přímému odkazu nejsou potřeba (tj. když přímým spouštěčem chcete vlézt na GMail, je zbytečné mít v prohlížeči ovládací prvky, vy přece jdete jen vyřídit poštu). Nebo je možná záměr právě opačný - umožnit uživateli následně nadále pokračovat v plnohodnotném brouzdání, ale pak se tak trošku vytrácí důvodu pro tyto přímé spouštěče.
Druhou částí je masivní integrace podpory pro on-line služby a vaše účty na nich. Ať již jde o facebook/twitter, nebo Google, Windows Live, Yahoo! a jiné, je zde integrace s výchozími aplikacemi, tedy třeba přímý upload fotografií ze Shotwellu na Picassu, podpora Jabber/XMPP klienta pro GTalk, totéž platí pro Flickr apod.
Podpoře kolem fotografií jsme věnovali před časem samostatný článek, k tomu snad jen tématicky doplňme, že v Dashi lze vedle prohlížení fotografií i přehrávat hudbu. Novinkou ve vyhledávání v Unity je to, že umí prohledávat jak Ubuntu One Music Store, tak i internetový obchod Amazon. Takže ač třeba hledáte nějakou svoji lokální hudbu, umí Unity najít i její výskyt ve formě produktů na Amazonu - pro Canonical je toto jistě dobrý zdroj příjmů, na druhou stranu je logické, že touto cestou putují k Amazonu údaje o tom, co ten který uživatel ve svém Ubuntu vyhledával. Amazon se ale České republiky netýká, jinak obecně tato nastavení lze vypnout.
X.Org Server je zde ve verzi 1.13, s ním přichází i čerstvá Mesa 9.0 a nechybí nový řez písma, Ubuntu Medium. LibreOffice povýšilo na 3.6.2, Firefox a Thunderbird jsou verze 16, vlastní kernel je řady 3.5, konkrétně vycházející z verze 3.5.5, dále zmiňme třeba GCC 4.7.2.
Svoji životní pouť pak skončilo prostředí Unity 2D, Ubuntu již plně podporuje jen 3D verzi, pročež se velmi hodí, pokud vaše GPU disponuje ovladačem, který 3D umí. Zkrátka a dobře, s ohledem na to, že předchozí dubnové vydání 12.04 jen LTS (s dlouhodobou podporou) a to, že Ubuntu 12.10 zas tolik významných novinek nepřináší, naopak některé dobré věci škrtá, nelze obecně říci, že 12.10 je ve všech případech vhodným upgradem z 12.04. Pokud nepotřebujete onu větší provázanost v Unity či semknutí s online službami, klidně 12.10 miňte.
Vy ostatní sosejte z preferovaného zdroje.