Ubuntu Edge Phone aneb Jak Canonical změní svět smartphonů
Ubuntu Edge je kombinací specificky navrženého smartphonu se specifickým operačním systémem: Ubuntu Phone. Než vše začne dávat smysl, musíme se probrat jednotlivými prvky. Podívejme se nejprve na železo.
Konfigurace Ubuntu Edge:
- multi-core CPU
- minimálně 4 GB RAM
- 128 GB flash úložiště
- 4,5" LCD s 1280×720
- vrchní safírové sklo
- 8Mpix foťák, 2Mpix front kamerka
- dual-LTE (Evropa i Amerika)
- dual-band WiFi 802.11n
- Bluetooth 4.0, NFC
- HDMI/MHL konektor, 3,5mm jack
- GPS, akcelerometr, gyroskop, kompas, barometr
- stereo repro, dva mikrofony, Active Noise Cancellation
- Li-Ion s křemíkovou anodou
- rozměry 124×64×9mm
Hardwarově tedy půjde o špičku odpovídající třeba Lumiím od Nokie: žádná honba za FullHD rozlišením a úhlopříčkou displeje spadající už v podstatě mezi tablety. Canonical si udělal praktickou studii, ze které vzešlo, že optimální rozumná velikost smartphonu je dána úhlopříčkou 4,5 palce, čemuž pak logicky odpovídá i více než dostatečné HD rozlišení. Zato přidá na CPU, paměti a hlavně flashovém úložišti (byť nepochybuje, že příští rok budou mít i iPhony a Androidí telefony 128GB flashové úložiště).
Konektivita bude maximální možná, včetně LTE v obou hlavních verzích, 4. generace modrého zubu a rychlé WiFi (pravda, 802.11ac to není, ale to snad nikoho u smartphonu netrápí). Zásadní fintou Ubuntu Edge ale bude schopnost běhat jak s Ubuntu Phone OS, tak Androidem (jehož je Ubuntu nadstavbou). Výrobce telefonů tak do budoucna nebude muset trápit další nová platforma, když je Ubuntu Phone takto Androidu blízké.
Ubuntu Edge není telefonem, který by se nyní vyvinul a posléze prodával volně na trhu. Jde o koncept nejpokročilejšího smartphonu, který si klade za cíl ověřit nové přístupy k této třídě produktu, a to na těch, kteří o to mají zájem. Financována tedy bude menší výrobní série metodou crowdfundingu. Canonical hodlá v následujících 30 dnech vybrat 32 miliónů dolarů. Pokud se vyberou, prokáže se životaschopnost tohoto testovacího konceptu a Canonical s ním bude v budoucnu pokračovat a vždy po nějaké době vyvine a nabídne nový Ubuntu Edge smartphone.
Snad jen na závěr doplním to samozřejmé: Ubuntu Edge není jen nějaký smarpthone, běží na něm ekvivalent plnohodnotného operačního systému Ubuntu GNU/Linux. Uduntu Edge stačí MHL konektorem připojit k monitoru/klávesnici/myši a máte z něj plnohodnotný počítač. Cílem je - samozřejmě až k tomu v následujících letech výkonově uzrají hardwarové komponenty - nakonec nabídnout lidem produkt, který bude skvělým smartphonem, skvělým fotoaparátem, skvělou videokamerou, ale také skvělým počítačem. Proto si Canonical kladl u Edge za cíl nehonit se za vysokým rozlišením displeje, raději zvolit takový, který dává nejvěrnější barvy, nehonit se po vlně megapixel war, raději použít modul fotoaparátu se špičkovou kvalitou snímků, nehonit se za každou jinou ptákovinou vloženou do smartphonu pouze na efekt.
Ubuntu Edge za první den vybralo více než 3 milióny dolarů. Dostupná série 5 tisíc přístrojů (které lidé dostanou v květnu 2014) s cenou 600 dolarů je již zcela vyprodána, další již budou muset zaplatit více než 800 dolarů. Ale za telefon těchto parametrů je to i tak - ve srovnání ve všemi těmi Galaxy S4, HTC One či iPhone 5 s cenou kolem 17 tisíc Kč - plně konkurenceschopné.
V případě zájmu, pokud jste opravdový enthusiast: